Parlament Armenii głosuje za przedterminowymi wyborami

W poniedziałek parlament Armenii przegłosował rozwiązanie, otwierając drogę do przeprowadzenia nowych wyborów pod koniec czerwca.

Konstytucja Armenii przewiduje, że takie wybory mogą się odbyć tylko wtedy, gdy premier złoży rezygnację, a parlament dwukrotnie nie wybierze nowego szefa rządu w ciągu dwóch tygodni. Premier Nikol Paszynian i jego gabinet oficjalnie ustąpili w tym celu 25 kwietnia.

Deputowani reprezentujący większość prorządową w parlamencie nie wybrali go ponownie ani nie powołali kolejnego premiera, kiedy głosowali po raz pierwszy 3 maja. Zadbali o to, aby drugie głosowanie przyniosło taki sam wynik. Oznacza to, że Zgromadzenie Narodowe zostanie automatycznie rozwiązane. Formalnie zachowa swoje uprawnienia ustawodawcze do czasu wyborów nowego parlamentu w przyszłym miesiącu. Dwie partie opozycyjne reprezentowane w ustępującej kadencji zgodziły się na taki scenariusz podczas rozmów z Paszynianem, które odbyły się wcześniej wiosną tego roku.

Premier Armenii po raz pierwszy wyraził gotowość do przeprowadzenia przedterminowych wyborów w grudniu, pośród gniewnych protestów antyrządowych wywołanych klęską Armenii w sześciotygodniowej wojnie z Azerbejdżanem. Opozycja ormiańska obwiniała go o porażkę i zażądała przekazania władzy rządowi tymczasowemu.

Paszynian i jego blok Mój Krok oświadczyli 7 lutego, że nie widzą potrzeby przeprowadzania wyborów z powodu czegoś, co nazwali brakiem „popytu publicznego”. Koalicja partii opozycyjnych wznowiła 20 lutego protesty uliczne w Erywaniu.

Pięć dni później najwyższy dowódca armeńskiej armii wydał oświadczenie, w którym zarzucił rządowi Paszyniana złe rządy i niekompetencję i zażądał jego rezygnacji. Premier odrzucił żądanie jako próbę zamachu stanu. Następnie ogłosił 18 marca, że ​​mimo wszystko gotowy jest na wcześniejsze wybory.

Wybory odbędą się 20 czerwca. Prezydent Armen Sarkissian podpisał dekret o rozwiązaniu Zgromadzenia Narodowego i wyznaczeniu wyborów, zgodnie z informacją na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Armenii.

Powiązany artykuł