Biden uzna masakrę Ormian za ludobójstwo?

Prezydent USA Joe Biden prawdopodobnie uzna masakrę Ormian dokonaną przez Imperium Osmańskie podczas I wojny światowej za ludobójstwo – informują media w nawiązaniu do wezwań do tego deklarcji przez ponad 100 amerykańskich ustawodawców.

Uznanie obiecane przez Bidena podczas kampanii prezydenckiej w wyborach, które wygrał w listopadzie, byłoby w dużej mierze symboliczne, ale prawdopodobnie rozgniewa Turcję i zaostrzy i tak już wysokie napięcia między dwoma sojusznikami z NATO.

Oczekuje się, że Biden użyje słowa „ludobójstwo” w oświadczeniu z 24 kwietnia, kiedy na całym świecie odbywają się coroczne obchody Dnia Pamięci o Ludobójstwie Ormian, poinformowały Reuters i The New York Times.

Ankara ostrzega

Jednak źródła ostrzegały, że biorąc pod uwagę znaczenie dwustronnych więzi z Turcją, Biden nadal może zdecydować się na rezygnację z terminu „ludobójstwo” w ostatniej chwili. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu ostrzegł Biały Dom, że uznanie to „zaszkodzi” więziom turecko-amerykańskim.

Doniesienia nadeszły, gdy ponad 100 członków Izby Reprezentantów, podpisało list do Bidena wzywający go do zostania pierwszym prezydentem USA, który formalnie uznał systematyczne zabójstwa i deportację Ormian za akt ludobójstwa. List został poprowadzony przez członka Izby Reprezentantów Adama Schiffa (Demokrata-Kalifornia).

„Haniebne milczenie rządu Stanów Zjednoczonych w sprawie historycznego faktu ludobójstwa Ormian trwa zbyt długo i musi się skończyć.” – napisali deputowani. „Zachęcamy do wypełniania swoich zobowiązań i mówienia prawdy.”

Zobowiązanie z kampanii

Biden jako kandydat obiecał w kwietniu ubiegłego roku, że jeśli zostanie wybrany, uzna ludobójstwo Ormian, mówiąc, że „milczenie jest współudziałem”, ale nie podał harmonogramu realizacji obietnicy. Podczas I wojny światowej i bezpośrednio po niej Turcy Osmańscy zabili lub deportowali aż 1,5 miliona Ormian – mniejszość chrześcijańską w imperium z przewagą muzułmańską. Wielu historyków i kilka innych krajów uważa to wydarzenie za ludobójstwo.

Turcja sprzeciwia się używaniu słowa „ludobójstwo” do opisania tego procesu. Ankara twierdzi, że zgony były raczej wynikiem konfliktów społecznych, a nie planowanym wysiłkiem rządu osmańskiego mającego na celu unicestwienie Ormian. Turcja twierdzi również, że zginęło mniej Ormian, niż podawano.

Sekretarz prasowy Białego Domu, Jen Psaki, powiedziała 21 kwietnia dziennikarzom, że Biały Dom prawdopodobnie będzie miał „więcej do powiedzenia” w tej sprawie 24 kwietnia, ale odmówiła omówienia tej kwestii. Departament Stanu kierował zapytania w tej sprawie do Białego Domu, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie miała żadnego komentarza poza tym, co powiedziała Psaki.

Działania mające na celu uznanie ludobójstwa Ormian utknęły w martwym punkcie Kongresu USA od dziesięcioleci, a prezydenci USA powstrzymali się od formalnego używania tego terminu w związku z obawami o stosunki z Turcją i intensywnym lobbowaniem Ankary.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nawiązał bliską więź z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, ale nie rozmawiał jeszcze z Bidenem, odkąd został zaprzysiężony jako prezydent 20 stycznia.

Jedna odpowiedź do “Biden uzna masakrę Ormian za ludobójstwo?”

Możliwość komentowania została wyłączona.