Kirgistan spodziewa się 405 000 dawek szczepionki AstraZeneca i trzeciej fali pandemii

Kirgistan spodziewa się 405 000 dawek szczepionki AstraZeneca przeciwko koronawirusowi – powiedział minister zdrowia i rozwoju społecznego Alymkadyr Beishenaliev.

Według niego dostawy spodziewane są w maju-czerwcu. Wcześniej informowano, że Kirgistan zawiesił umowę na dostawę z AstrąZenecą w ramach mechanizmu COVAX z powodu kilkunastu powikłań powstałych w Europie po szczepieniu. W sumie kraj spodziewa się otrzymać 2,6 miliona dawek szczepionki.

Do tej pory Kirgistan otrzymał tylko chińską szczepionkę Sinopharm, która wystarczy na 75 000 osób. Zaszczepiono na tą chwilę ponad 3000 osób.

Trzecia fala COVID-u spodziewana w Kirgistanie

Trzecia fala zakażenia koronawirusem COVID-19 w Kirgistanie spodziewana jest na przełomie maja i czerwca oraz lipca.

Powiedział, że kraj doświadczył dwóch fal zakażenia koronawirusem w 2020 roku. Pierwsza fala w czerwcu-lipcu spowodowała śmierć wielu obywateli, bo Ministerstwo Zdrowia i rząd nie były przygotowane. Druga miała miejsce w październiku i listopadzie, ale rząd w Biszkeku był już lepiej na nią przygotowany. Trzecia fala jest spodziewana na przełomie maja i czerwca-lipca 2021 r., ponieważ przeciwciała u większości Kirgizów, którzy chorowali, utrzymują się od 8 miesięcy do 1 roku. Dlatego ci obywatele do tego czasu zaczną być nosicielami wirusa.

,,Błędy popełnione podczas pierwszej fali, takie jak brak zapasów łóżek w szpitalach, środków ochrony indywidualnej, leków, były niedozwolone w drugiej fali. Teraz, przygotowując się do trzeciej fali, wszystkie szpitale dysponują zapasami leków i środków ochrony indywidualnej 2-3 miesiące do przodu.” – powiedział szef kirgiskiego resortu zdrowia.

„Wcześniej w kraju brakowało karetek pogotowia, wolontariusze wozili pacjentów samochodami do szpitali. Obecnie w kraju 90 proc. szpitali jest wyposażonych w karetki.” – dodał minister Beishenaliyev.

Na dzisiaj w Kirgistanie liczba zakażeń koronawirusem wyniosła 90 839. Spośród nich 86 313 wyzdrowiało, a 1534 zmarło. Pierwszy przypadek COVID-19 wykryto 18 marca 2020 roku w republice.

Jedna odpowiedź do “Kirgistan spodziewa się 405 000 dawek szczepionki AstraZeneca i trzeciej fali pandemii”

Możliwość komentowania została wyłączona.