Tadżykistan i Uzbekistan przekładają wznowienie ruchu lotniczego

Wznowienie lotów między Tadżykistanem a Uzbekistanem zostało przełożone na 1. stycznia 2021 r. – poinformował dziś rano rząd Tadżykistanu. Pierwotnym terminem wznowienia ruchu lotniczego między oboma państwami miał być początek listopada.

Jak wcześniej informowały oba rządy, ruch lotniczy miał zostać wznowiony 2. listopada. Zgodnie ze wstępnym rozkładem, rejsy z Taszkentu do Duszanbe miały odbywać się w środy raz w tygodniu. W przeciwnym kierunku loty planowane były w czwartki.

Ruch lotniczy między stolicami sąsiednich krajów został zawieszony 16. marca br. w związku z pandemią koronawirusa. Niedawno wznowiono regularne loty między Tadżykistanem a Turcją. Z kolei od 21. lipca obsługiwane są loty na trasie Duszanbe – Dubaj – Duszanbe. Loty między stolicami Tadżykistanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich są obsługiwane raz w tygodniu przez Fly Dubai i Somon Air.

Tadżykistan chce odtworzyć inne kierunki

Rząd w Duszanbe prowadzi również negocjacje z Rosją i Chinami w sprawie wznowienia regularnych lotów. Tadżykistan ze szczególną niecierpliwością oczekuje przywrócenia łączności lotniczej z Rosją, w której pracują setki tysięcy tadżyckich imigrantów.

W ostatnich miesiącach odbywały się loty czarterowe obywateli Tadżykistanu z rosyjskich miast. Z Tadżykistanu organizowano także loty czarterowe do rosyjskich miast, ale na pokład weszli tylko obywatele Federacji Rosyjskiej, osoby z zezwoleniem na pobyt w Rosji, uczestnicy Państwowego Programu Przesiedlenia Rodaków, a także małżonkowie, rodzice i dzieci Rosjan.

Na początku października Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tadżykistanu ogłosiło, że do 1. listopada Somon Air wykona ponad sto dodatkowych lotów czarterowych z Rosji do Tadżykistanu. Loty są realizowane w ramach stopniowego powrotu obywateli Tadżykistanu do ojczyzny.