W Ankarze odbyły się rozmowy szefów dyplomacji Turkmenistanu, Turcji i Azerbejdżanu

23 lutego w Ankarze odbyły się rozmowy bilateralne między ministrem spraw zagranicznych Turkmenistanu Raszidem Meredowem, ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu i ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Jeyhun Bayramovem.

Podczas spotkania poruszono kwestie dalszego rozwoju stosunków gospodarczych, politycznych i energetycznych między oboma krajami – podały tureckie media.

Przemawiając na konferencji prasowej po spotkaniu, turecki minister Mevlut Cavusoglu powiedział: „Witamy w waszej drugiej ojczyźnie”, zauważając, że Turcja, Azerbejdżanem i Turkmenistan będą w przyszłości nadal rozwijać współpracę polityczną, gospodarczą i energetyczną.

Wznowienie ruchu lotniczego i współpraca energetyczna

Mevlut pogratulował Turkmenistanowi i narodowi turkmeńskiemu 30. rocznicy odzyskania przez Turkmenistan w tym roku niepodległości i powiedział, że podczas negocjacji z Meredowem zastanawiali się, jakie kierunki i kroki zostaną podjęte w przyszłości.

Cavusoglu powiedział, że na zaproszenie prezydenta Gurbanguły Berdymuhamedova w rozmowie telefonicznej prezydent Recep Tayyip Erdogan zamierza w 2021 roku odwiedzić Turkmenistan, podczas którego odbędzie się szczytowe spotkanie strony turkmeńskiej, azerbejdżańskiej i tureckiej.

Cavusoglu zaznaczył, że pomimo pandemii COVID-19 stosunki handlowe Turcji z Turkmenistanem rozwijają się i rozszerzają, aby doprowadzić współpracę do poziomu z 2014 roku. Zwrócił się również do Aszchabadu o pomoc w wznowieniu lotów do Turkmenistanu. „Poprosiliśmy Turkmenistan o pomoc w przywróceniu lotów linii lotniczej, która nie może obsługiwać lotów do Turkmenistanu z powodu pandemii COVID-19” – powiedział Cavusoglu.

Cavusoglu powiedział też, że Ankara jest zadowolona z porozumienia zawartego między Turkmenistanem a Azerbejdżanem w sprawie spornego złoża Dostluk na Morzu Kaspijskim i że tureckie firmy są gotowe do współpracy w tym obszarze. „Turcja jest gotowa uczestniczyć w eksporcie turkmeńskiego gazu do Europy przez swoje terytorium” – zadeklarował szef tureckiej dyplomacji.

Współpraca w przyszłości

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej w Ankarze 23 lutego, Raszid Meredow powiedział po turecku, że rozmawiali ze swoim odpowiednikiem o dalszej współpracy Turkmenistanu i Turcji w dziedzinie politycznej, gospodarczej, edukacyjnej, medycznej i innych. Zaznaczył, że rozwijają się stosunki handlowe i gospodarcze między dwoma krajami.

„Tylko w 2020 roku, pomimo pandemii koronawirusa, łączny handel między dwoma krajami wyniósł około 2 miliardy dolarów. Nie jest źle” – ocenił Meredov. Szef turkmeńskiej dyplomacji dodał, że tematem rozmów był również rozwój współpracy w sferze dyplomatycznej i politycznej z międzynarodowymi organizacjami i programami, w tym ONZ i Organizacją Współpracy Islamskiej. Ministrowie Spraw Zagranicznych Turkmenistanu i Turcji podpisali także dokument o współpracy resortów spraw zagranicznych Turkmenistanu i Turcji na lata 2021-2022.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu trzech ministrów, Raszid Meredow określił to spotkanie jako „historyczne” i podziękował Turcji i Azerbejdżanowi za nieustające wsparcie inicjatyw zgłaszanych przez Turkmenistan, w tym prezydenta Berdymuhammedowa. Poprzednie trójstronne rozmowy ministrów spraw zagranicznych Turkmenistanu, Turcji i Azerbejdżanu odbyły się w Baku w 2017 roku.

Jedna odpowiedź do “W Ankarze odbyły się rozmowy szefów dyplomacji Turkmenistanu, Turcji i Azerbejdżanu”

Możliwość komentowania została wyłączona.