Tokajew ogłasza „zakłócenie” dostaw szczepionek do Kazachstanu, bez podania winowajców

Dwa miliony dawek szczepionki na koronawirusa, opracowanej przez amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer we współpracy z niemiecką firmą BioNTech, miały zostać sprowadzone do Kazachstanu w maju, ale dostawy „zostały zakłócone” – powiedział prezydent Kassym-Jomart Tokajew na rozszerzonym posiedzeniu rządu.

Nie podał przyczyn awarii i nie winił nikogo w szczególności za brak dostaw.

„Dostawa szczepionek Pfizera przydzielonych przez firmę do Kazachstanu została zakłócona. Mogę powiedzieć, że zgodnie z umowami Pfizer planował w maju dostarczyć do Kazachstanu dwa miliony dawek. Rząd łączy zakłócenia w dostawach leku z szeregiem żądań wysuwanych przez firmę Pfizer. Jednak wymagania były standardowe dla wszystkich krajów, które kupują szczepionkę.” – powiedział Tokajew 10 lipca.

,,Niedawno pojawiła się nowa propozycja, która zawiera cały algorytm działań. Mówią, że prezydent musi podpisać odpowiedni dekret. Jeśli jest taka potrzeba, jestem gotów to zrobić. Polecam administracji prezydenckiej i rządowi zbadanie sprawy oraz podjęcie działań w stosunku do urzędników, którzy pozwalają na zakłócenie dostaw tego niezbędnego leku na nasz rynek.”

W ostatnich miesiącach dziennikarze pytali ministra zdrowia Aleksieja Tsoja o dostawy szczepionek firmy Pfizer do kraju. Odpowiedział, że negocjacje trwają kilka miesięcy, ale nie ma jasnych terminów i kosztów dostawy.

Tokajew powiedział w sobotę, że urzędnicy „powinni zdywersyfikować swoje propozycje”. „Niektórzy obywatele chcieliby zaszczepić się tą konkretną szczepionką [Pfizer], więc dajmy im taką możliwość. Problem musi zostać rozwiązany jak najszybciej i należy zapewnić dostępność szczepionki Pfizera dla Kazachstanu.”– stwierdził prezydent Kazachstanu.

Obecnie do użytku w Kazachstanie dopuszczone są cztery szczepionki: Sputnik V, kazachski preparat QazVac, szczepionka Hayat-Vax produkowaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez chińską firmę Sinopharm, lek CoronaVac produkowany przez chińską firmę Sinovac. Dwa z nich, szczepionka Sinopharm i Sinovac, są zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Głównie w Kazachstanie korzysta się z Sputnika V i QazVac.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczęły się w Kazachstanie w lutym. Pod koniec czerwca władze wprowadziły de facto obowiązek szczepień. Do 10 lipca ponad 4,2 miliona ludzi otrzymało pierwszą dawkę szczepionki – 2,3 miliona zostało w pełni zaszczepionych. Kampania zbiega się z doniesieniami o nielegalnej sprzedaży certyfikatów szczepionkowych.