Parlament Gruzji ponownie pozbawia immunitetu lidera opozycji

Posłowie gruzińscy zagłosowali za odebraniem immunitetu parlamentarnego Nice Melii, przewodniczącemu opozycyjnej Partii Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN).

We wtorek 88 ze 150 posłów głosowało za zezwoleniem na aresztowanie Melii. Prawie wszyscy posłowie opozycji, w tym członkowie ZRM Melii, nie byli obecni z powodu bojkotu parlamentu. Dwóch posłów, Aleko Elisashvili i Levan Ioseliani z Partii Obywatelskiej, głosowało przeciwko temu rozwiązaniu.

Prokuratura zaapelowała do Parlamentu o zatwierdzenie aresztowania Melii po tym, jak zdjął on elektroniczną bransoletkę monitorującą i nie zapłacił kaucji w oczekiwaniu na proces za „przewodzenie i udział w przemocy grupowej” w związku z nawoływaniem do przemocy w trakcie protestów przed parlamentem w czerwcu 2019 r.

Opozycja uważa ostatnie wybory za sfałszowane

Melia, który został wybrany na przewodniczącego ZRN pod koniec grudnia, określił dochodzenie jako motywowane politycznie. Melia zdjął i wyrzucił swoją elektroniczną bransoletkę 1 listopada na oczach zgromadzonych w Tbilisi tłumów protestujących przeciwko wynikom wyborów parlamentarnych przeprowadzonych dzień wcześniej. Posłowie sześciu z ośmiu ugrupowań opozycyjnych wybranych 31 października odmówili uznania głosowania za uprawniony i odrzucili swoje mandaty, domagając się powtórzenia wyborów.

Przemawiając do parlamentu przed głosowaniem przeciwko Melii prokurator Amiran Guluashvili przekonywał, że nie ma sensu starać się o podwyższenie kaucji dla Melii, ponieważ odmówił on wcześniejszej wpłaty. Sąd Miejski w Tbilisi dał mu czas do 5 grudnia zapłatę kaucji w wysokości 40 000 funtów (12 000 USD). Wartość ta została zwiększona z 30 000 (9100 USD) po tym, jak zdjął bransoletkę monitorującą i przeciwstawił się innym ograniczeniom.

Melia nosił urządzenie przez 16 miesięcy po tym, jak został oskarżony o „przewodzenie i udział w przemocy grupowej” w nocnych protestach 20 czerwca 2019 r. Melia argumentuje, że faktycznie zaczął przeciwstawiać się „niesprawiedliwej decyzji” sądu znacznie wcześniej niż w listopadzie ubiegłego roku. Na kilka godzin przed wtorkowym głosowaniem gruziński rzecznik praw obywatelskich Nino Lomjaria odradził partii rządzącej pozbawienie Melii immunitetu. Lomjaria argumentował, że 18 miesięcy od pierwszego aktu oskarżenia środki zapobiegawcze przeciwko Melii nie leżały w interesie wymiaru sprawiedliwości.

Historia sprzed lat i rosyjski akcent

To już drugi raz, kiedy parlament zagłosował przeciwko Melii. Przedstawiciele Gruzińskiego Marzenia pierwszy raz pozbawili go immunitetu parlamentarnego w ciągu kilku dni od starć w Tbilisi w 2019 roku. Kilka miesięcy później został zawieszony jako poseł po uznaniu go za winnego nadużycia władzy w 2012 roku.

Jeśli wniosek prokuratury zostanie zatwierdzony przez sąd miejski w Tbilisi, Melia zostanie w najbliższych dniach zatrzymany w areszcie, na co jego partia obiecała, że ​​nie dopuści. Oprócz twierdzenia, że ​​sprawa była motywowana politycznie, ZRM argumentował, że jego oskarżenie miało na celu „zadowolenie” rządu rosyjskiego w następstwie protestu przeciwko Rosji i Gruzińskiemu Marzeniu, który wybuchł w czerwcu 2019 roku w Tbilisi.

15 lutego rosyjski deputowany Siergiej Gawriłow dodatkowo dolał oliwy do ognia, komplementując w wywiadzie dla telewizji Pirveli Gruzińskie Marzenie za ostatni wniosek prokuratury. To przemówienie Gawriłowa w gruzińskim parlamencie wywołało starcia w 2019 roku. Gawriłow, poseł rosyjskiej partii komunistycznej, został zaproszony do wystąpienia w gruzińskim parlamencie z trybuny marszałka w ramach Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławia w 2019 roku.

Krytycy stwierdzili, że posunięcie to było obraźliwe, biorąc pod uwagę rolę Rosji w konfliktach w Abchazji i Południowej Osetii. Protestujący rzucali w rosyjskiego deputowanego plastikowymi butelkami i innymi przedmiotami, gdy był zabierany ze swojego hotelu w Tbilisi 20 czerwca.

Po miesiącach impasu politycznego i ostatnim wniosku prokuratury, kilka partii opozycyjnych zapowiedziało demonstrację protestacyjną 25 lutego w Tbilisi i Batumi. Data zbiega się z coroczną rocznicą sowieckiej inwazji na Gruzję, która ostatecznie zakończyła byt Demokratycznej Republiki Gruzji w 1921 roku.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Parlament Gruzji ponownie pozbawia immunitetu lidera opozycji”

Możliwość komentowania została wyłączona.