Azerbejdżan wyraża niezadowolenie z wypowiedzi deputowanego rosyjskiej Dumy

Charge d’Affaires ambasady Rosji w Azerbejdżanie został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z wypowiedziami deputowanego Dumy Państwowej Witalija Milonowa o Karabachu.

„Podczas spotkania poruszono kwestię wywiadu deputowanego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej z rządzącej partii Jedna Rosja Witalija Milonowa dla mediów ormiańskich oraz jego niedopuszczalnych wypowiedzi na temat państwa i narodu azerbejdżańskiego. Takie zachowanie deputowanego Dumy Państwowej jest niedopuszczalne.”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu zwraca uwagę, że wypowiedzi Milonowa są sprzeczne z ustalonymi relacjami na najwyższym szczeblu między dwoma krajami.

„Podkreślono, że wypowiedzi Milonowa nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Moskwy i że takie kroki mają na celu zniszczenie relacji między oboma krajami i utrudnienie realizacji osiągniętych porozumień” – czytamy w oświadczeniu MSZ Azerbejdżanu.

Wcześniej Milonov w wywiadzie dla ormiańskiego programu „Position” nazwał Karabach „starożytną ziemią ormiańską”. 16 października 2020 roku, podczas działań wojennych w regionie, Milonow odwiedził Stepanakert, gdzie spotkał się z szefem samozwańczej Republiki Górskiego Karabachu Arajkiem Harutiunianem. Ambasada Azerbejdżanu wysłała następnie notę ​​protestacyjną do Moskwy. Azerbejdżan umieścił Milonova na czarnej liście osób, którym obowiązuje zakaz wjazdu do kraju.

Powiązany artykuł