Armenia: Zmiana na stanowisku ministra zdrowia

Minister zdrowia Arsen Torosian opuścił stanowisko szefa resortu i został mianowany szefem gabinetu premiera Nikola Paszyniana.

W odrębnych dekretach, o które wystąpił Paszynian, prezydent Armen Sarkissian zwolnił Torosiana z jego obowiązków i mianował jego pierwszego zastępcę, Anahitę Avanesian, nowym ministrem zdrowia Armenii. Anahit Avanesian jest wiceministrem zdrowia od maja 2018 r., a od maja 2020 r. pierwszym wiceministrem.

Torosian z kolei zastąpił Eduarda Aghajaniana na stanowisku szefa gabinetu premiera. Aghajanian był kluczowym członkiem zespołu politycznego Paszyniana. Szef rządu nie wyjaśnił powodów swoich ruchów kadrowych. Torosian również nie wydał żadnych oświadczeń w sprawie jego zwolnienia i nowego stanowiska.

38-letni Torosian jest członkiem frakcji Paszyniana, który został mianowany ministrem zdrowia zaraz po „aksamitnej rewolucji” z wiosny 2018 r. Przez cały okres swojej kadencji był krytykowany nie tylko przez ugrupowania opozycyjne, ale także przez niektórych deputowanych rządowej większości

Krytyka nasiliła się po wybuchu pandemii koronawirusa, która mocno dotknęła Armenię. Torosian wielokrotnie bronił linii postępowania swojej i innych przedstawicieli rządu wobec kryzysu związanego z pandemią. Torosian był pierwszym wobec którego opozycja w Armenii kierowała swoje pretensje za brak skuteczności w walce z pandemią koronawirusa.

Nie jest jasne, czy Paszynian zdecydował się na zmianę ministra zdrowia z powodu pandemii, czy też w ramach obiecanej przez niego rekonstrukcji w rządzie wkrótce po zawieszeniu broni przez Rosjan, które zatrzymało jesienną wojnę w Górskim Karabachu 10 listopada. Sześciu innych ministrów w rządzie Armenii zostało wymienionych pod koniec listopada i na początku grudnia zeszłego roku.

Powiązany artykuł