Tokajew proponuje napisanie krótkiej historii Kazachstanu dla światowej opinii publicznej

Prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew zaproponował napisanie krótkiej historii Kazachstanu dla zagranicznej opinii publicznej i przetłumaczenie jej na główne języki świata.

„Tylko w ten sposób można opowiedzieć światu prawdziwą wielowiekową historię narodu kazachskiego. Każdy naród powinien napisać własną historię, nie ulegając wpływom obcej ideologii. Historia napisana z punktu widzenia interesów narodowych przyczynia się do przebudzenia świadomości narodowej.”– napisał Tokajew w artykule „Przede wszystkim niezależność”, opublikowanym w gazecie Egemen Kazachstan.

Prezydent przypomniał, że w tym roku przypada 30. rocznica niepodległości Kazachstanu. Jego zdaniem to ważny kamień milowy oznaczający odrodzenie kazachskiej państwowości i zdobycie wolności, o której marzenia pielęgnowało wiele pokoleń naszych przodków.

„Obecnie światowy przemysł filmowy poszukuje scenariuszy o tematyce historycznej. Nakręcono wiele filmów o przełomowych wydarzeniach w historii Ameryki i Europy. Teraz Netflix, HBO i inne światowe wytwórnie filmowe zwracają się w stronę Azji. Nasza historia jest również bogata w unikalne historie, które można umieścić na podstawie filmów wielkoformatowych. Na przykład era Złotej Ordy, która była jednym z najpotężniejszych imperiów swoich czasów – czy nie jest to gotowy scenariusz? Te pytania powinny znaleźć się w centrum uwagi specjalistów z branży filmowej.”– czytamy w artykule, którego autorem jest Tokajew.

Przypomniał też, że minęło 100 lat od dramatycznych wydarzeń związanych z klęską głodu w latach 1921-1922, w wyniku której miliony ludzi zginęły lub zostały zmuszone do ucieczki, aby przeżyć. „Gdyby ta straszna tragedia nie wydarzyła się, liczba naszych ludzi byłaby wielokrotnie większa niż obecnie. Te strony naszej historii to wciąż białe plamy i nie zostały w pełni zbadane.” – podkreślił prezydent Kazachstanu.

Zauważył, że nadszedł czas, aby napisać historię Kazachstanu z uwzględnieniem nowych podejść naukowych, a ta fundamentalna praca powinna stanowić podstawę wszystkich podręczników. „To kwestia o znaczeniu strategicznym. Dlatego konieczne jest niezwłoczne przystąpienie do przygotowania nowej publikacji naukowej poświęconej historii Kazachstanu. Od tego zależy odrodzenie naszej świadomości historycznej.”- napisał Tokajew.

Powiązany artykuł