Gruzja: Partia rządząca odetnie opozycję od dotacji z budżetu?

W trwającym sporze między rządzącą partią Gruzińskie Marzenie a partiami opozycyjnymi odmawiającymi zasiadania w parlamencie, gruzińscy deputowani partii rządzącej zatwierdzili pierwsze czytanie projektu ustawy, która wstrzymuje finansowanie przez państwo partii bojkotujących parlament.

Sześć z ośmiu partii opozycyjnych, które weszły do ​​parlamentu w wyborach 31 października, zażądało zawieszenia mandatów, twierdząc, że wybory zostały sfałszowane i rozpisania nowych wyborów.

Rządzące Gruzińskie Marzenie zainicjowało ustawę, zgodnie z którą partie polityczne, które odmówią objęcia co najmniej połowy mandatów parlamentarnych, stracą finansowanie z budżetu.

Ustawodawcy tej partii powiedzieli po głosowaniu 23 grudnia, że ​​ustawa nie ma nic wspólnego z obecnym bojkotem parlamentu przez partie opozycyjne.

Posłowie zgodzili się również, że drugie czytanie ustawy zostanie poddane pod dyskusję po jej ocenie przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE oraz Komisję Wenecką. Pierwsza sesja nowo wybranego parlamentu odbywała się bez przedstawicieli partii opozycyjnych od 11 grudnia.

W listopadowych wyborach parlamentarnych zwyciężyło (rządzące krajem od 2012 roku) Gruzińskie Marzenie z 48,22 proc. głosów. Opozycyjny blok Zjednoczonego Ruchu Narodowego zdobył 27,18 proc., a Europejska Gruzja była trzecia z wynikiem 3,79 proc..

Sześć innych mniejszych partii opozycyjnych również przekroczyło próg 1 proc., aby wejść do parlamentu.

Cztery rundy pośredniczonych przez USA i UE rozmów między rządzącym Gruzińskim Marzeniem a partiami opozycyjnymi w celu znalezienia kompromisu w tej sprawie nie przyniosły żadnych rezultatów.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Gruzja: Partia rządząca odetnie opozycję od dotacji z budżetu?”

Możliwość komentowania została wyłączona.