Gruziński premier podtrzymuje kurs euroatlantycki w polityce zagranicznej

Gruziński premier Giorgi Gakharia nakreślił politykę zagraniczną nowego rządu. ,,Ponad 80 proc. populacji gorąco popiera pełną integrację Gruzji z UE i instytucjami euroatlantyckimi” powiedział szef rządu na spotkaniu z parlamentarną frakcją Gruzińskiego Marzenia.

„Integracja europejska i euroatlantycka zawsze była naszym głównym celem w polityce zagranicznej, zwłaszcza w ostatnich latach” – zaznaczył Gakharia.

,,Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w regionie, po raz kolejny stało się jasne, że większa obecność naszych partnerów w naszym regionie jest najważniejszą gwarancją dalszego bezpieczeństwa Gruzji. Dlatego to, co robiliśmy w zakresie współpracy z NATO, będzie kontynuowane i wykorzystamy niewykorzystane możliwości” – podkreślał szef rządu.

,,Okupacja Abchazji i Osetii Południowej była i jest niestety głównym wyzwaniem dla Gruzji i to nie tylko w sferze bezpieczeństwa narodowego. Dopóki problem okupacji nie zostanie ostatecznie rozwiązany w kraju, postęp i rozwój w Gruzji będą ograniczone. Dlatego też przywrócenie naszej integralności terytorialnej w sposób pokojowy i z pragmatyczną polityką jest dla nas podstawowym zadaniem i wszyscy powinniśmy dobrze zrozumieć, że nasze aspiracje euroatlantyckie i zaangażowanie naszych partnerów strategicznych są również tutaj niezwykle ważne” – przekonywał premier Gruzji.

Powiązany artykuł