Putin zadowolony z stabilizacji sytuacji w Kirgistanie

Drugiego grudnia podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Zbiorowego OUBZ w formie wideokonferencji Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wyraził zadowolenie z stabilizacji sytuacji w Kirgistanie.

Pełniący obowiązki prezydenta, przewodniczący Jogorku Kenesh (parlamentu Kirgistanu) Talant Mamutow zauważył w swoim przemówieniu, że „pomimo wszystkich trudności Kirgistan honorowo wypełnia swoje zobowiązania wynikające z OUBZ”.

„Obecnie sytuacja społeczno-polityczna w Kirgistanie jest znormalizowana. Republika Kirgiska pozostaje w pełni zaangażowana w wypełnianie wszystkich swoich zobowiązań międzynarodowych, organy rządowe nadal działają normalnie. Dziesiątego stycznia 2021 roku odbędą się wybory prezydenckie, w związku z tym zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby wybory były uczciwe i konkurencyjne”– powiedział Mamutov.

W odpowiedzi Putin zaznaczył, że kraje partnerskie „zawsze z niepokojem przyglądały się temu, co dzieje się w wewnętrznym życiu politycznym Kirgistanu” i wyraził zadowolenie z stabilizowania się sytuacji.

„Rosja robi wszystko, aby wesprzeć kirgiską gospodarkę i sferę społeczną, dotyczy to również Funduszu w setkach milionów dolarów, dotyczy to również prac związanych ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi, kontrolą fitosanitarną na granicach i tak dalej. Będziemy nadal współpracować, ale oczywiście niemożliwe będzie osiągnięcie pozytywnych rezultatów bez wewnętrznej stabilności. Dlatego jesteśmy bardzo zainteresowani przeprowadzeniem wyborów na jak najwyższym szczeblu, z zachowaniem wszystkich wymogów Konstytucji i prawa wyborczego. Będziemy wspierać Was na wszelkie możliwe sposoby na drodze do dalszej stabilizacji” – powiedział prezydent Rosji.

W Kirgistanie po wyborach parlamentarnych 4. października, których wyniki wywołały niezadowolenie obywateli, nastąpił kryzys polityczny. Centralna Komisja Wyborcza unieważniła wyniki wyborów, a prezydent Sooronbaj Dżeenbekov złożył rezygnację 15. października w wyniku masowych powyborczych protestów w Biszkeku. Jednocześnie okazało się, że Rosja wstrzymała udzielanie Republice Kirgiskiej jakiegokolwiek wsparcia finansowego do czasu ustabilizowania się sytuacji społeczno-politycznej w kraju.

15. listopada rząd Republiki Kirgiskiej poinformował, że na spotkaniu pierwszego wicepremiera Republiki Kirgiskiej Artema Nowikowa z zastępcą szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrijem Kozakiem uzgodniono kwestię stopniowego wznawiania pomocy finansowej dla Kirgistanu przez Rosję.

OUBZ powstała w 1992 roku i obejmuje Kirgistan, Kazachstan, Rosję, Tadżykistan i Białoruś. OUBZ została utworzona w celu „wzmocnienia pokoju, międzynarodowego i regionalnego bezpieczeństwa oraz stabilności, ochrony niezależności, integralności terytorialnej i suwerenności państw członkowskich organizacji”.

Powiązany artykuł