Analitycy Eurazjatyckiego Banku Rozwoju (EDB) ocenili gospodarcze skutki ewentualnego przystąpienia Tadżykistanu do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU). Według nich główne zalety ewentualnego przystąpienia kraju do EAEU mają się urzeczywistnić w trzech obszarach: wykorzystanie zalet wspólnego rynku pracy, rozwój potencjału handlowego i inwestycyjnego kraju.
Eurazjatycki Bank Rozwoju (EDB) to międzynarodowa instytucja finansowa założona przez Rosję i Kazachstan w styczniu 2006 r., której misją jest ułatwianie rozwoju gospodarek rynkowych, zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz ekspansji wzajemnych stosunków handlowych i innych powiązań gospodarczych w państwach członkowskich. Kapitał zakładowy EDB wynosi 7 miliardów USD. Państwa członkowskie Banku to Republika Armenii, Republika Białorusi, Republika Kazachstanu, Republika Kirgiska, Federacja Rosyjska i Republika Tadżykistanu.
Autorzy szacują, że roczne tempo wzrostu gospodarki narodu może wzrosnąć nawet o 3 punkty procentowe. Raport opublikowany przez EDB 23. listopada wskazuje, że wysoki poziom obecnej integracji handlowej z krajami EAEU jest jednym z kluczowych warunków wstępnych przystąpienia Tadżykistanu do Unii.
Ekonomiczne skutki przystąpienia Tadżykistanu do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej mówią, że udział wzajemnej wymiany handlowej w 2019 r. wyniósł 39 proc., czyli więcej niż w wielu obecnych państwach członkowskich EAEU. Eksperci EDB podkreślają jednak, że kluczowym motorem rozwoju Tadżykistanu w przypadku jego ewentualnej integracji z EAEU będą korzyści związane z jednolitym rynkiem pracy. Tadżykistan do tej pory nie był w stanie odbudować poziomu z 2014 roku.
W przypadku przystąpienia kraju do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej EDB szacuje, że wzrosną nie tylko przekazy pieniężne, ale także zarobki migrantów – średnio o 10–30 proc. Wszystkie te zmiany mogą stymulować dodatkowe skumulowane przekazy pieniężne w wysokości 1,3-1,5 mld USD w ciągu pięciu lat od przystąpienia kraju do organizacji.
Z raportu wynika, że przystąpienie Tadżykistanu do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej może również sprzyjać w średnim okresie uproszczeniu zasad prowadzenia biznesu i stworzeniu korzystniejszych warunków dla przyciągania inwestycji bezpośrednich.
W raporcie stwierdza się, że usprawnienia instytucjonalne są priorytetem, który może zrównoważyć koszty przystąpienia Tadżykistanu do organizacji i zapewnić realizację potencjału handlowego i inwestycyjnego współpracy. „Skutki ewentualnego przystąpienia Tadżykistanu do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej zostaną osiągnięte w możliwie największym stopniu, aby usunąć lub zmniejszyć ograniczenia strukturalne. Obejmują one korzystny system instytucjonalny, trasy transportowe, zabezpieczony dostęp do rynków oraz rozwój sektora wodnego i energetycznego”– mówi Jewgienij Winokurow, główny ekonomista EDB. „Ponadto możliwą integrację Tadżykistanu z krajami EAEU może wymagać rozważenia w szerszym kontekście rozwijania potencjału gospodarczego współpracy w całym regionie Azji Centralnej”.
Mimo wspomnianych znaczących korzyści, ewentualne przystąpienie Tadżykistanu do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej wiąże się również z pewnymi kosztami krótkoterminowymi. Potencjalne wady obejmują ewentualne zmniejszenie obrotów handlowych z państwami trzecimi, a także wyzwania związane z dostosowaniem krajowych ram prawnych do wymogów Unii.
Kompleksowa analiza korzyści i kosztów ewentualnego przystąpienia Tadżykistanu do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, przedstawiona w raporcie EDB, sugeruje, że może to mieć znaczący pozytywny wpływ na długoterminowy rozwój kraju. Wzrost rocznego tempa wzrostu gospodarki Tadżykistanu może wynieść nawet 3 punkty procentowe, stymulowany zwiększonymi inwestycjami, tworzeniem miejsc pracy i zaangażowaniem w produkcję nowych zasobów pracy, a także zwiększoną produktywnością w wyniku transferu technologii.
Oprócz wzrostu gospodarczego, przystąpienie Tadżykistanu do EAEU przyczyni się do stabilności makroekonomicznej – oczekuje się, że inflacja ustabilizuje się na poziomie 5 proc., a relacja długu do PKB spadnie o 5-8 punktów procentowych. Ponadto przystąpienie tego kraju do EAEU może skutkować poprawą jego ratingu państwowego.
Powiązany artykuł