Tadżykistan: Wartość waluty spada o 10 proc.

Waluta Tadżykistanu straciła 10 procent swojej wartości w stosunku do dolara w wyniku nocnej korekty, którą Narodowy Bank Tadżykistanu ogłosił 4. listopada, mającą na celu zharmonizowanie oficjalnych i czarnorynkowych kursów.

Somoni jest obecnie notowane na poziomie 11,3 za dolara, w porównaniu z 10,3 somoni dzień wcześniej. Luka między oficjalnymi a nieoficjalnymi kursami zaczęła się wyraźnie klarować w 2016 roku, po tym, jak resort finansów nakazał zamknięcie wszystkich nieautoryzowanych punktów wymiany walut.

Potem tylko banki mogły dokonywać operacji walutowych. Wszelkie transakcje wymiany walut dokonywane poza bankami podlegają karze do dziewięciu lat więzienia.

Czarny rynek wynika z uzależnienia od importu

Od tego czasu oficjalnie nieoficjalna luka stóp utrzymuje się na stabilnym poziomie około 10 procent. Narodowy Bank Tadżykistanu nie wypowiada się w swoim oświadczeniu na temat handlu na czarnym rynku, a jedynie odnosi się do „rynku pozabankowego”, co w istocie oznacza to samo. Jednak nawet, gdy Narodowy Bank przystąpił do ujednolicenia stawek, ceny czarnorynkowe somoni ponownie wzrosły do ​​12 za dolara.

Próby kontrolowania transakcji walutowych są skazane na niepowodzenie, ponieważ Tadżykistan pozostaje krajem silnie zależnym od importu. Wiele z tego, co kupuje się w kraju – w tym artykuły gospodarstwa domowego, środki higieny i ubrania – sprowadza się z zagranicy, a handlowcy są często zmuszani z konieczności sięgania po nielegalne źródła twardej waluty.

Narodowy Banku Tadżykistan poinformował, że ujemne saldo handlowe kraju za pierwsze osiem miesięcy tego roku wyniosło 960 mln USD. Wartość importu przewyższyła ponad dwukrotnie wartość eksportu. Ogromną większość eksportu Tadżykistanu stanowią aluminium, bawełna, rudy i metale szlachetne.

Spadek przekazów od migrantów i wzrost cen

Główną przyczyną dewaluacji jest spadek przekazów pieniężnych spowodowany pandemią COVID-19 oraz spadkiem inwestycji zagranicznych.

Według Narodowego Banku Tadżykistanu, przekazy pieniężne, które stanowią około jednej trzeciej gospodarki, spadły o 14,8 procent w pierwszej połowie 2020 roku. Przemawiając na konferencji prasowej w lipcu, prezes Narodowego Banku Jamshed Nurmuhammadzoda powiedział, że migranci zarobkowi w Rosji wysłali domu 999 milionów USD od stycznia do czerwca. Oznacza to spadek o 174 miliony USD w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Spadek somoni następuje wraz ze wzrostem cen wielu podstawowych towarów. Kupujący na bazarach odnotowali od połowy października (po wyborach w których swój mandat odnowił prezydent Emomali Rahmon) 30-procentowy wzrost cen artykułów takich jak mąka i cukier. Prawie trzy czwarte potrzeb żywnościowych Tadżykistanu jest zaspokajanych z importu. W związku z tym dewaluacja z pewnością spowoduje dalszy wzrost cen.

Jedna odpowiedź do “Tadżykistan: Wartość waluty spada o 10 proc.”

Możliwość komentowania została wyłączona.