Kazachstan: Córka byłego prezydenta kandydatem na posła

Dariga Nazarbajewa, najstarsza córka byłego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, została nominowana na deputowanego Madżlisu z partii Nur Otan kierowanej przez jej ojca.

Lista 126 kandydatów została zatwierdzona na zjeździe partii w Nur-Sułtan, który odbył się zdalnie 25. listopada w związku z pandemią koronawirusa i zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa. Budynek, w którym znajdowało się kierownictwo partii był odgrodzony, dziennikarze śledzili przebieg imprezy z osobnego pomieszczenia z monitorem z transmisją wideo z kongresu.

Dariga Nazarbajewa jest jednym z 49 kandydatów nominowanych w ramach tzw. puli partii. Obecny spiker parlamentu Nurlan Nigmatulin i obecny premier Askar Mamin również znaleźli się na tej liście. Kolejnych 77 osób z listy partyjnej wyłoniono na podstawie wyników procedury prawyborów.

Łącznie na liście partyjnej jest 126 osób. W parlamencie zasiada 107 posłów, z których 98 wybieranych jest w wyborach powszechnych według list partyjnych, 9 – przez Zgromadzenie Ludu Kazachstanu (ciało doradcze, którego dożywotnim przewodniczącym jest były długoletni prezydent kraju Nursułtan Nazarbajew).

Dariga Nazarbajewa, członkini rady politycznej Nur Otan była obecna na kongresie, przebywając w tej samej sali ze swoim ojcem, jego następcą i obecnym prezydentem Kassymem-Jomartem Tokajewem, przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Madżlisu. Od czasu ustąpienia ze stanowiska marszałka Senatu w maju tego roku najstarsza córka prezydenta rzadko pojawia się publicznie.

Powiązany artykuł