Francuski Senat przyjmuje rezolucję wzywającą do uznania republiki Arcachu

Francuski Senat (stosunkiem głosów 305 do 1) przyjął rezolucję wzywającą do uznania republik Arcachu (republiki Górskiego Karabachu) przez Francję. Autorami rezolucji są senatorowie Bruno Retailleau, Patrick Kanner, Hervé Marseille, Éliane Assassi oraz Guillaume Gontard. Głosowanie poprzedziły prawie dwie godziny debaty.

W rezolucji potępiono militarną agresję Azerbejdżanu na ludność Górskiego Karabachu, podkreślając, że Azerbejdżan jest wspierany m.in. przez władze tureckie. Rezolucja wzywa do natychmiastowego wycofania sił zbrojnych Azerbejdżanu z terytoriów okupowanych po 27. września 2020 r.

Francuscy senatorowie zaapelowali także: o zapewnienie pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej Górskiego Karabachu, o przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnionych (w szczególności na ludności cywilnej Górskiego Karabachu, w tym w sprawie użycia broni zabronionej przez prawo międzynarodowe).

Senat domaga się także ,,stanowczej odpowiedzi wobec Turcji ze względu na jej rolę w tym konflikcie. Apeluje też do rządu francuskiego o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby negocjacje w sprawie trwałego rozwiązania konfliktu zostały wznowione pod auspicjami Grupy Mińskiej OBWE”. W uchwale francuskiego Senatu stwierdza się również, że tureckie wsparcie militarne udzielone Azerbejdżanowi stało się przyczyną wojny rozpętanej 27. września przez Azerbejdżan.

Rezolucja podkreśla, że ​​negocjacje powinny dotyczyć przywrócenia granic określonych w 1994 r., a także bezpieczeństwa ludności ormiańskiej i prawa do powrotu wysiedleńców oraz zachowania ormiańskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego. Senat przypomina o masakrach Ormian m. in. w Sumagit, z czasów pierwszej wojny w Górskim Karabachu.

Premier Nikol Paszynian podziękował Francji za rezolucję Senatu ws. Arcachu. „Wyrażam głęboką wdzięczność Francji i Francuzom za rezolucję Senatu w sprawie uznania Republiki Arachu” – napisał premier w mediach społecznościowych. „Francja potwierdza swoje przywiązanie do uniwersalnych wartości, jak również do poszanowania podstawowych zasad prawa międzynarodowego” – stwierdził szef rządu.

Rezolucja z punktu widzenia politycznego jest ważnym wydarzeniem. Jednak Senat jest tylko jedną z izb francuskiego parlamentu i uznanie republiki Arcachu jako niepodległe państwo może dokonać tylko rząd Francji. Rezolucja nie ma charakteru wiążącego.

Powiązany artykuł