Niemcy wspierają Kirgistan w walce z pandemią COVID-19

Ambasador Kirgistanu w Niemczech Erlan Abduldajew spotkał się z sekretarzem stanu niemieckiego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Norbertem Barthle, poinformował we wtorek MSZ Kirgistanu.

Według komunikatu resortu spotkanie odbyło się w Berlinie w formie wideokonferencji w związku z pandemią COVID-19. Kirgistan ma najwyższy wskaźnik przypadków koronawirusa spośród państw Azji Centralnej i najwyższy współczynnik śmiertelności.

Ambasador Kirgistanu poinformował o stabilizacji sytuacji politycznej w kraju, procesach demokratycznych i sytuacji społeczno-gospodarczej w republice, a także wyraził wdzięczność stronie niemieckiej za wsparcie udzielone Kirgistanowi w walce z COVID-19.

Strony odnotowały, że projekty realizowane w ramach dwustronnej współpracy finansowej i technicznej w dwóch priorytetowych sferach: „Zrównoważony rozwój gospodarczy” i „Opieka zdrowotna” przynoszą pierwsze efekty i stanowią wymierny wkład w rozwój Republiki Kirgiskiej.

Podczas spotkania Erlan Abduldajew i Norbert Barthle omówili stan i perspektywy współpracy kirgisko-niemieckiej, kwestie związane z realizacją konwersji zadłużenia, stan regularnych konsultacji międzyrządowych, a także udzielenie dalszej pomocy Republice Kirgiskiej w walce z pandemią koronawirusa.

Powiązany artykuł