Wkład Chińskiej Republiki Ludowej we wzmacnianie rozwoju gospodarczego Republiki Tadżykistanu jako partnera strategicznego i inwestycyjnego ma spore znaczenie. W samym sektorze energetycznym przez lata niepodległości Tadżykistan wraz z Chinami realizował projekty inwestycyjne o wartości ponad 57,2 mld somoni (ponad 5,3 mld dolarów).
Wśród projektów energetycznych finansowanych przez Chińską Republikę Ludową znajdują się m.in. elektrociepłownia Duszanbe 2, podstacje elektryczne o mocy 500 kW Duszanbe-500, Sughd-500, linia przesyłowa o mocy 500 kW Południe-Północ (263,8 km), Rogun – Duszanbe (198 km), podstacje 220 kW Lolazor, Khatlon, Ajni, Szakhriston, Szakhrinaw, linie przesyłowe o mocy 220 kW Lolazor-Khatlon, Khujand – Ajni.
Na realizację tych projektów Export-Import Bank of China przeznaczył 880 mln USD w pożyczkach preferencyjnych. Do tego bezpośrednie inwestycje chińskich firm w sektorze energetycznym Tadżykistanu wyniosą 197 mln dolarów.
W dziedzinie elektroenergetyki w Tadżykistanie znajdują się: największa firma projektowo-budowlana Power Construction Corporation of China Limited (Power China); TBEA Company Limited, firma zajmująca się energią elektryczną i fotowoltaiką; jedna z największych na świecie firm telekomunikacyjnych Huawei; przedsiębiorstwo energetyczne Sinohydro International Engineering, a także: producent urządzeń transformatorowych Pinggao Group Co Ltd oraz jeden z największych producentów elektroniki Shenzhen Kaifa Technology.
Wszystkie podmioty uczestniczą w realizacji państwowych projektów inwestycyjnych jako wykonawcy i dostawcy sprzętu. Również w dziedzinie ropy i gazu Tadżykistanu nawiązano współpracę z China National Petroleum Corporation (CNPC). Firma ta zbadała i pobrała 407 próbek materiału geologicznego w południowo-zachodniej części Tadżykistanu. Na podstawie wyników badań geologicznych już dziś prowadzone są prace geofizyczne na obszarze 14,8 tys. km kw., a badania sejsmiczne rozpoczną się pod koniec sierpnia 2024 r.
W ciągu ostatniego roku podpisano memoranda dotyczące rozwoju odnawialnych źródeł energii z TBEA i Powerchain. W ramach tych dokumentów rozważane są badania i budowa elektrowni wiatrowych i słonecznych, a firmy zamierzają sfinansować i wybudować w Tadżykistanie szereg elektrowni słonecznych i wiatrowych o łącznej mocy 1500 MW. Chiny już pracują nad budową elektrowni słonecznych w WSE Panj i Dangara o mocy 1000 MW, w które zainwestują 400 mln dolarów.