Chińskie firmy zwiększają poziom inwestycji w Uzbekistanie

Przywódcy uzbeckiego regionu Fergana i chińscy biznesmeni zawarli porozumienie w sprawie budowy czterech elektrowni fotowoltaicznych (PVS) w tym regionie Uzbekistanu. Całkowita wartość inwestycji w te projekty wyniesie miliard dolarów.

Budową elektrowni słonecznej zajmą się China Power International, CAMC Engineering, Shaanxi Xiangsheng Industrial Group i China Huadian Engineering.

Ponadto w dzielnicy Furkat w regionie Fergana chińska korporacja DongFeng Special Car Company zamierza wybudować fabrykę produkującą autobusy elektryczne. W pierwszym etapie partnerzy zagraniczni zainwestują w rozwój przedsiębiorstwa około 100 mln dolarów, co planuje się pozwolić na produkcję do 1000 sztuk urządzeń rocznie. Stacja fotowoltaiczna (PVS) przekształca energię światła słonecznego – promieniowania ultrafioletowego w energię elektryczną, magazynując ją w akumulatorach.

Urzędnicy Fergany porozumieli się z inną firmą, Jiangxi Anchi New Energy Technology, w sprawie rozpoczęcia produkcji akumulatorów do autobusów elektrycznych i urządzeń do ładowania pojazdów przyjaznych środowisku. Partnerzy z Chin inwestują w te przedsiębiorstwa odpowiednio 30 mln dolarów i 50 mln dolarów.

Ponadto osiągnięto porozumienia w sprawie realizacji około dziesięciu kolejnych projektów z zakresu przemysłu lekkiego, przetwórstwa miedzi, produkcji maszyn rolniczych i materiałów budowlanych. Oczekuje się, że Chińczycy zainwestują łącznie w te spółki joint venture ponad 120 milionów dolarów.

Służba prasowa Khokimatu (administracji) obwodu fergańskiego wyjaśnia, że ​​umowy zostały zawarte podczas roboczej wizyty uzbeckich urzędników pod przewodnictwem szefa regionu Khairullo Bazarowa w Chinach. W wyniku spotkań strony podpisały 29 umów dotyczących projektów handlowych i inwestycyjnych o wartości 1,37 mld dolarów.