Francuska Voltalia planuje zbudować w Uzbekistanie elektrownie o wartości miliarda dolarów

Francuska Voltalia planuje zrealizować w regionie Buchary dwa projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii o wartości miliarda dolarów, powiedział wiceprezes firmy Yoni Ammar w wywiadzie dla kanału telewizyjnego O’zbekiston 24.

Przedstawiciel Voltalii zauważył, że firma rozpoczęła pracę w Uzbekistanie półtora roku temu, kiedy wygrała przetarg na budowę elektrowni słonecznej o mocy 100 MW w obwodzie chorezmskim. Całkowity koszt instalacji, której budowę rozpoczęto  w marcu, wynosi 400 milionów dolarów.

„Naszym celem jest wprowadzenie 1 GW mocy. Planowana jest realizacja projektów o wartości miliarda dolarów. Obecnie utworzono 35 stałych miejsc pracy. Wraz ze skalą naszej działalności będzie rosła liczba nowych stanowisk” – powiedział Yoni Ammar.

Jednym z projektów jest budowa elektrowni w regionie Gijduvan. Koszt i moc elektrowni wynoszą odpowiednio 400 milionów dolarów i 400 MW. Koszt drugiego projektu energetycznego szacuje się na 650 milionów dolarów. Voltalia wygrała przetarg na budowę elektrowni słonecznej w Chorezmie pod koniec 2022 roku. Na realizację projektu francuska firma planowała otrzymać 34 mln dolarów pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Ponadto francuska firma  sformalizowała wstępną umowę na budowę elektrowni o mocy 400 MW i systemu magazynowania energii w regionie Navoi. Voltalia zawarła także  umowy z rządem dotyczące projektów w listopadzie 2023 r. W maju okazało się, że Voltalia może zbudować w regionie Khorezm system akumulatorów o mocy 500 MW. Kompleks ma służyć do pozyskiwania energii z budowanej elektrowni fotowoltaicznej.