Tadżykistan przeprowadzi modernizację największego przedsiębiorstwa w kraju

Chiny są gotowe pomóc Tadżykistanowi w ukończeniu kilku dużych projektów infrastrukturalnych, w tym modernizacji kontrolowanej przez państwo fabryki aluminium TALCO, największego przedsiębiorstwa przemysłowego w kraju. 

TALCO, które prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon określił kiedyś jako „wizytówkę Tadżykistanu”, zwiększa produkcję; w 2023 r. wyprodukowała ponad 66 000 ton aluminium, co stanowi 7-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Przewiduje się, że w 2024 r. wydobycie wzrośnie do 84 000 ton. Jednak dyrektor ekonomiczny spółki wskazywał już w kwietniu, że wzrost hamują wąskie gardła w produkcji, dodając, że podmiot szuka inwestora.

19 maja, na zakończenie dwudniowej wizyty ministra spraw zagranicznych Chin Wang Yi w Tadżykistanie, urzędnicy obu krajów podpisali program współpracy na lata 2025–2026. Na początku maja podczas spotkania międzyrządowego w Pekinie urzędnicy chińscy i tadżyccy podpisali protokół, w którym nakreślono plany pomocy w dokończeniu nie tylko modernizacji TALCO, ale także projektów infrastrukturalnych w Duszanbe, budowie centrum logistycznego w Dangarze (rodzinne miasto prezydenta Rahmona) oraz modernizacji autostrady w Regionie Autonomicznym Górny-Badachszan, aby ułatwić transport ciężarówek do Europy pochodzących z Chin.

Protokół podpisany między obydwoma państwami nie zawierał jednak wielu szczegółów dotyczących harmonogramu budowy ani poziomu pomocy finansowej. Według oficjalnych danych tadżyckich, obroty handlowe chińsko-tadżyckie w 2023 roku wyniosły 1,5 miliarda dolarów, co stanowi 24-procentowy wzrost w stosunku do poziomu z poprzedniego roku. Bilans handlowy przechyla się mocno na korzyść Pekinu.