Szkółka piłkarska wywołuje kontrowersje w Kirgistanie

FC Barcelona odwiedziła Kirgistan, aby zainaugurować dwie nowe akademie piłkarskie. Wieczorem 30 sierpnia prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow poprowadził drużynę najlepszych piłkarzy Azji Środkowej na mecz przeciwko Legendom Barcelony. 

Mecz, który zakończył się wynikiem 3:0 dla byłych zawodników Barcelony, obserwowało około 5000 osób. Znani gracze FC Barcelona oraz prezes drużyny Joan Laporta przybyli do Kirgistanu, aby zainaugurować nową szkołę piłkarską.

Barca Academy to szkoła dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat, w której można doskonalić pracę nóg i uczyć się kreatywnego stylu gry charakterystycznego dla FC Barcelony. W 2019 roku istniało 49 placówek Akademii Barca w 23 różnych krajach na całym świecie.

Wkrótce zostaną otwarte dwie akademie w Kirgistanie, jedna w Biszkeku, a druga w południowym mieście Dżalalabad. Istnieje kilka akademii Barca w Azji Wschodniej i Południowej, ale dwie akademie w Kirgistanie są pierwszymi w Azji Środkowej.

Żaparow położył kapsułę w Biszkeku, aby zainaugurować stołeczną Akademię Barca 30 sierpnia, dzień po ceremonii upamiętniającej ukończenie budowy akademii piłkarskiej w Dżalalabadzie. Plany dotyczące Akademii Barca w Biszkeku są imponujące i obejmują wiele dziedzin, siedmiopiętrową klinikę medyczną, muzeum, kawiarnię i hotel. Tak ogromny projekt będzie kosztował niemało, a służba prasowa prezydenta podała, że ​​na realizację budowy Akademii Barca zebrano około 10 miliardów som (113 milionów dolarów).

W wywiadzie dla krajowej agencji Kabar 26 sierpnia Żaparow bardzo wyraźnie dał do zrozumienia, że ​​żadna z tych 10 miliardów som nie pochodzi z budżetu rządu. „Projekt jest realizowany ze środków prywatnych” – powiedział prezydent. Nie jest jasne, kto zapłaci rachunek za akademię w Biszkeku. Już ukończona szkoła piłkarska w Dżalalabadzie była prowadzona na zasadzie franczyzy przez firmę o nazwie JalGroup Asia LLC. 

W dochodzeniach dziennikarskich na ten temat pojawia się nazwisko rosyjskiego obywatela Nikołaja Korobowskiego jako ogniwa w finansowaniu Akademii Barcy. Korobowski jest współwłaścicielem JalGroup Asia LLC. Jest właścicielem kilku kopalń w obwodach Dżalalabad i Talas, a także przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się dystrybucją energii elektrycznej w Kirgistanie. Biznesmen jest powiązany z RosAtom, rosyjską państwową korporacją zajmującą się budową elektrowni jądrowych.