Kazachstan przyjął odnowioną doktrynę wojskową, której treść wydaje się częściowo odzwierciedlać zwiększone obawy wywołane rosyjską inwazją na Ukrainę. Astana twierdzi, że stara się ,,odpowiednio reagować na nowe zagrożenia i ryzyka”.

Zmiany, które zostały ogłoszone przez Ministerstwo Obrony Narodowej 24 października i zostały zatwierdzone przez prezydenta Kassyma-Żomarta Tokajewa, mają zostać opracowane, aby ,,odpowiednio reagować na nowe zagrożenia i ryzyka”. Zagrożenia wymienione w dokumentach obejmują „wzrost ilości broni masowego rażenia na świecie” i „tworzenie broni masowego uderzenia zbudowanej na nowych zasadach fizycznych”.

Doktryna odnosi się również do zagrożenia, jakie stwarzają cyberataki na wojskowe systemy informatyczne, na infrastrukturę zaprojektowaną w celu wspierania normalnego życia cywilnego oraz na potencjał wojskowo-gospodarczy kraju.

Aktualizacja zagrożeń

Wykorzystywanie informacji rozpowszechnianych za pośrednictwem środków masowego przekazu jest również określane jako obecne zagrożenie. Rosja była szczególnie aktywna w wykorzystywaniu propagandy, wyraźnie za pośrednictwem własnych mediów państwowych lub potajemnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, w promowaniu swoich strategicznych spraw poza swoimi granicami.

Doktryna wojskowa opiera się na potrzebie ochrony granic, w szczególności poprzez wyposażenie sił granicznych i lotniczych w „nowoczesną broń i sprzęt wojskowy”.  „Efektywność interakcji między służbą graniczną” a innymi agencjami rządowymi i mieszkańcami obszarów przygranicznych, w tym „w sektorze Morza Kaspijskiego”, zostanie zwiększona, stwierdza dokument. Kazachstan graniczy z 5 państwami – Chiny, Kirgistan, Rosja, Turkmenistan i Uzbekistan.

Ministerstwo Obrony chce wzmocnić swój system obrony terytorialnej, aby lepiej chronić strategiczne obiekty przed atakami terrorystycznymi, sabotażem i „działaniami separatystycznymi”. Planowane jest ustawodawstwo, zgodnie z którym wojska terytorialne będą wyposażone w zmodernizowaną infrastrukturę, broń i inny sprzęt wojskowy.

Chociaż siły zbrojne mogły wcześniej polegać tylko na aktywnych żołnierzach i masowej mobilizacji, Kazachstan będzie teraz miał rezerwistów we wszystkich regionach przechodzących comiesięczne szkolenie wojskowe w ramach kontraktu. Ilekroć pojawi się zagrożenie militarne, będą pierwszymi, którzy zostaną wezwani do natychmiastowej reakcji, przynajmniej do czasu, gdy masowa mobilizacja zapewni większość sił.

Dywersyfikacja uzbrojenia i kierunków dostaw

Kazachskie siły zbrojne muszą również głębiej zastanowić się, skąd pochodzi ich broń w przyszłości. Nowa doktryna stanowi, że Kazachstan nawiąże „wzajemnie korzystną współpracę z zagranicznymi firmami w zakresie dostaw nowoczesnej broni i sprzętu wojskowego, [położy podwaliny] pod transfer technologii i stworzy wspólne przedsięwzięcia w Kazachstanie w celu produkcji zaawansowanych systemów uzbrojenia”.

W tym fragmencie nie podano żadnych krajów, ale istnieje prawdopodobieństwo, że Kazachstan będzie starał się zdywersyfikować swoją obecną silną zależność od Rosji. Obecnie siły zbrojne tego kraju są szeroko wyposażone w broń produkcji radzieckiej i rosyjskiej, która często okazała się nieskuteczna w wojnie armii rosyjskiej z Ukrainą. Jest jednak przestrzeń do dalszej współpracy z Moskwą. Dokument nawiązuje do planów rozwoju jednolitego systemu obrony powietrznej między Kazachstanem a Rosją, choć w dużej mierze wygląda to na formalny hołd dla długoterminowego partnerstwa zawartego w 2013 roku.

Kazachstan, biorąc pod uwagę zmieniające się realia geopolityczne, bardziej energicznie dąży do rozwoju strategicznego partnerstwa z Turcją, członkiem NATO. W maju media poinformowały, że Kazachstan planuje produkcję tureckich dronów szturmowych ANKA na podstawie umowy licencyjnej. W kwietniu Kazachstan przeznaczył dodatkowe 441 miliardów tenge (1 miliard dolarów) na swoje potrzeby obronne w 2022 roku. Rząd zapowiedział w grudniu, że wyda 859 miliardów tenge na wojsko, policję i służby ratunkowe.

Większość tych zwiększonych wydatków została przeznaczona na zwiększenie liczby jednostek sił specjalnych działających pod auspicjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Gwardii Narodowej i Ministerstwa Obrony, a także na zakup większej ilości sprzętu, w tym wojskowych samolotów transportowych. Pensje personelu wojskowego zostaną podniesione nawet o 40 procent.