Azerbejdżan: BP uruchamia nowy odwiert na kluczowym polu naftowym

Azerbejdżan otrzyma mile widziany wzrost zysków dzięki ogłoszeniu przez BP rozpoczęcia produkcji w nowym odwiercie o wartości 6 miliardów dolarów na gigantycznym polu naftowym Azeri-Chirag-Gunashli w Azerbejdżanie. Modernizacja może zwiększyć wydajność pola nawet o 25 procent. Nowy obiekt stabilizuje spadające wydobycie na największym polu naftowym Azerbejdżanu, jednocześnie dostarczając UE część gazu ziemnego.

Azeri-Central-East (ACE) składa się z nowej platformy produkcyjnej położonej 130 kilometrów od brzegu w azerbejdżańskim sektorze Morza Kaspijskiego. Obecnie ACE może pochwalić się pojedynczym odwiertem wywierconym na głębokość 3 150 metrów, a dwa kolejne odwierty zostaną wykonane w tym roku, co zwiększy dzienną produkcję ACE do około 24 000 baryłek dziennie.

Produkcja będzie rosła z roku na rok i może osiągnąć wydajność zakładu na poziomie 100 000 baryłek dziennie. Całkowita produkcja w całym okresie eksploatacji ACE jest ustalona na 300 milionów baryłek ropy.

Konsorcjum pod przewodnictwem BP eksploatuje pole naftowe Azeri-Chirag-Gunashli od końca lat 90. Oddanie do użytku nowego zakładu ACE pomoże konsorcjum utrzymać poziom produkcji ze złoża, po dekadzie, w której produkcja spadła o ponad 50 procent. Produkcja z Azeri-Chirag-Gunashli osiągnęła szczyt na poziomie 835 000 baryłek dziennie w 2010 roku. Ale w marcu tego roku pompował zaledwie 358 065 baryłek dziennie.

Pomimo spadku wydobycia, złoże pozostaje największym polem naftowym w Azerbejdżanie, odpowiadając za 59 procent produkcji ropy naftowej w Azerbejdżanie w zeszłym roku. Podobnie jak w przypadku większości pól naftowych, Azeri-Chirag-Gunashli również produkuje gaz, którego większość jest pompowana z powrotem na pole, aby pomóc zwiększyć produkcję ropy naftowej w ramach umowy produkcyjnej na złożu. Pozostała część należy do azerbejdżańskiego koncernu naftowego Socar i jest pompowana na ląd, gdzie jest wykorzystywana do zaopatrywania krajowego rynku gazu Azerbejdżanu i wypełniania zobowiązań eksportowych kraju.

W ubiegłym roku złoże dostarczyło Socarowi 2 mld metrów sześciennych gazu. BP twierdzi, że zakład ACE ma zdolność przeładunkową do 2,6 mld m³ rocznie. Wszelki gaz, który nowy obiekt jest w stanie dostarczyć na ląd, może pomóc Azerbejdżanowi w wypełnieniu zobowiązań w zakresie dostaw, w tym umowy z Unią Europejską o podwojeniu eksportu gazu do Europy do 20 mld m3 rocznie do 2027 roku.

Dla Azerbejdżanu uruchomienie nowego odwiertu ACE następuje w szczęśliwym momencie. Pomimo wysiłków na rzecz dywersyfikacji azerbejdżańskiej gospodarki, kraj ten pozostaje uzależniony od dochodów z eksportu węglowodorów. W 2022 r. wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego stanowiło 47,8 proc. azerbejdżańskiej gospodarki i ponad 92,5 proc. przychodów z eksportu.

W latach poprzedzających 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła niesprowokowaną inwazję na Ukrainę, spadająca produkcja ropy stanowiła poważne wyzwanie fiskalne dla Baku, biorąc pod uwagę stosunkowo niskie ceny energii w tym czasie. Skok cen spowodowany wojną wypełnił kasę Baku. Ale teraz, gdy rynek się ustabilizował, a ceny spadły aż o 40 procent w stosunku do szczytu z marca 2022 r., Baku ponownie stoi przed wyzwaniem utrzymania przychodów. Instrument ACE oferuje zatem Baku pewne wytchnienie finansowe.