Uzbekistan z Chinami wspólne poszukują uranu

Państwowy producent uranu w Uzbekistanie prowadzi rozmowy z China Nuclear Uranium na temat możliwości współpracy przy budowie dwóch kopalń. Taszkent liczy na wielu międzynarodowych partnerów, aby osiągnąć ambitne cele produkcyjne.

Uzbecki Navoiuran przekazał w oświadczeniu z 12 marca, że rozważane złoża uranu znajdują się w regionie Navoi w Uzbekistanie. Uran ten z czarnych łupków odnosi się do złóż znajdujących się w formacjach skalnych. Navoiuran działa od 2022 roku, kiedy to został wydzielony z Zakładu Górniczo-Metalurgicznego Navoi.

Powiązanie z China Nuclear Uranium jest częścią szerszego programu promowanego przez prezydenta Szawkata Mirzijojewa, który w lipcu 2022 r. wydał rezolucję ustalającą krajowy cel produkcji uranu na poziomie 7 100 ton do 2030 r., w porównaniu z około 3 500 ton w 2021 r. Dążąc do osiągnięcia tego celu, rząd aktywnie zabiegał o partnerów międzynarodowych.

W listopadzie biuro Mirzijojewa poinformowało, że Uzbekistan chce rozszerzyć współpracę z francuskim koncernem Orano, który zajmuje się całym cyklem wydobycia uranu od wydobycia do produkcji paliwa. Francuska firma jest obecna w Uzbekistanie od 2019 roku. W tym samym roku założyła spółkę joint venture o nazwie Nurlikum Mining. „Głębokie przetwarzanie strategicznych surowców i wytwarzanie produktów przemysłowych w oparciu o zaawansowane technologie to ważny obszar współpracy” – podało wówczas biuro prezydenta w oświadczeniu.

Zapowiedź ta zbiegła się w czasie z wizytą prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Uzbekistanie. Przed wizytą Macrona analitycy energetyczni sugerowali, że Francja może postrzegać Uzbekistan, a także sąsiedni Kazachstan, jako silne alternatywne źródła uranu, którego potrzebuje do utrzymania swojego kluczowego sektora energetyki jądrowej.

Uzbecki minister górnictwa i geologii Bobir Islamow ogłosił w tym samym miesiącu, że Orano zobowiązało się zainwestować do 500 milionów dolarów w wydobycie uranu w Uzbekistanie. „Umowa strategiczna przewiduje, że Orano przeprowadzi prace geologiczne w dwóch dodatkowych lokalizacjach [w dystrykcie Tamdyn w regionie Navoi]. O wszystkim oczywiście zadecyduje studium wykonalności, ale w tej chwili wszystko idzie bardzo pozytywnie” – powiedział Islamow, cytowany przez portal Gazeta.uz.

Uzbekistan ma nadzieję, że Kazachstan, obecnie największy na świecie producent uranu, również może pomóc w jego sprawie. Pod koniec lutego Aigul Kuspan, która przewodniczy Komisji Spraw Międzynarodowych, Obrony i Bezpieczeństwa w niższej izbie parlamentu Kazachstanu, powiedziała swoim kolegom, że Uzbekistan wyraził zainteresowanie wspólnym wydobyciem i przetwarzaniem uranu na obszarach wzdłuż wspólnej granicy.

Wstępne memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w sektorze uranu zostało podpisane między China Nuclear Uranium a Navoiuran zaledwie kilka dni po wizycie Macrona. Porozumienie to zostało przypieczętowane na marginesie pierwszego w historii Międzynarodowego Forum Przemysłu Uranu Naturalnego, które odbyło się w Pekinie.

Oprócz chęci wzmocnienia swojej pozycji wśród największych producentów uranu na świecie, Uzbekistan bada również możliwość budowy własnej elektrowni jądrowej i w związku z tym wstępnie bada potencjalnych konkurentów, w tym firmy z Francji i Rosji.