Kirgistan: Niepokojący poziom wody w krytycznym zbiorniku Toktogul

Wiceminister energii Kirgistanu Taalaibek Bajgaziew po raz kolejny wezwał Kirgizów, aby zwracali uwagę na zużycie energii elektrycznej w obliczu spadku poziomu wody w zbiorniku Toktogul. Urzędnicy ponownie wezwali konsumentów do mniejszego zużycia energii elektrycznej, ponieważ poziom wody w zbiorniku spada do niepokojącego „martwego” poziomu.

4 marca Bajgaziew ostrzegł, że poziom zbiornika Toktogul – który zaopatruje elektrownie wodne dostarczające około 40 procent energii elektrycznej w Kirgistanie – zbliża się do niebezpiecznie niskiego poziomu.

Pojemność Toktogul wynosi 19,5 miliarda metrów sześciennych (mld m3) wody. Uważa się, że jest on „martwy” na poziomie od 6,5 do 5,5 mld m sześciennych – czyli gdy jest za mało wody, aby uruchomić turbiny i wytworzyć energię elektryczną.

Na początku marca portal 24.kg zgłosił, że poziom wody w Toktogul gwałtownie spada, porównując pierwsze dwa miesiące 2024 r. z poziomem z roku poprzedniego. Przykładowo 1 lutego 2023 roku w zbiorniku było 9,35 mld m3, a rok później już 9,25 mld m3. W lutym zbiornik tracił średnio 45,7 mln metrów sześciennych dziennie. 24.kg prognozowało, że jeśli obecne tempo utraty wody się utrzyma, „martwy” poziom może zostać osiągnięty gdzieś w kwietniu.

W raporcie wskazano okoliczności, które miały wpływ zarówno na zużycie wody, jak i na jej dopływ do zbiornika, a mianowicie wypadek w elektrowni cieplnej w Biszkeku na początku lutego i niskie temperatury, które spowodowały, że woda zatrzymała się w pokrywie śnieżnej. Na konferencji prasowej zorganizowanej 4 marca Bajgaziew zauważył, że po awarii w elektrowni Biszkek część mieszkańców stolicy Kirgistanu przestawiła się na urządzenia elektryczne w celu uzyskania ciepła, co zwiększyło zużycie.

24.kg donosił także o skargach społecznych na temat niedawnych fal przerw w dostawie prądu. Urzędnicy ds. energii twierdzą, że przerwy są wynikiem przeciążenia sprzętu; klienci są mniej przekonani, a niektórzy twierdzą, że przerwy w dostawie prądu zdarzają się o określonych godzinach, dzień po dniu. Bajgaziew nalegał, aby ludzie ograniczali zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytu, rano i wieczorem. Zauważył, że dzienne zużycie energii elektrycznej wzrosło ostatnio do 69–70 milionów kilowatogodzin dziennie i musi spaść do 54 milionów kilowatogodzin, w przeciwnym razie zagrozi to funkcjonowaniu zbiornika.

Zauważył również, że dwa bloki w kirgiskich elektrowniach wodnych – jeden w Toktogul i drugi w Uch-Korgon – zostaną wyłączone w celu naprawy. Poinformował, że w trakcie prac renowacyjnych aktualna moc krajowych elektrowni zmniejszy się o 290 MW. Konkurs na oba projekty, finansowane przez Azjatycki Bank Rozwoju (ADB), zaplanowano na listopad i grudzień 2024 r.

W grudniu 2023 r. ministerstwo energii wezwało Kirgistanu do oszczędzania energii poprzez używanie energooszczędnych żarówek i odłączanie urządzeń elektrycznych od zasilania, gdy nie są używane. W tym czasie poziom zbiornika Toktogul wynosił około 11,5 mld m3, czyli o 1,2 mld m3 mniej niż w 2022 r. Do 1 kwietnia 2024 r. w zbiorniku Toktogul może pozostać 6,5 miliarda metrów sześciennych wody. A tak niski poziom jest niebezpieczny, bo przy 6 miliardach metrów sześciennych woda przestanie docierać do bloków i może stanąć elektrownia wodna.

W sierpniu 2023 r. władze Kirgistanu ogłosiły trzyletni stan nadzwyczajny energetyczny, aby „wydobyć Republikę Kirgiską z kryzysu energetycznego związanego z wyzwaniami klimatycznymi, niskim dopływem wody w dorzeczu rzeki Naryn oraz brakiem mocy wytwórczych w obliczu gwałtownie przewyższający wzrost zużycia energii”.