Kazachstan zwiększy eksport żywności do Chin

Po przedłużającej się kampanii lobbingowej Kazachstanu Chiny zgodziły się na zniesienie zakazów importu kazachskiego mięsa. Jednak może minąć trochę czasu, zanim kazachscy urzędnicy będą mogli cieszyć się owocami swojej pracy dyplomatycznej, ponieważ wąskie gardła logistyczne w dalszym ciągu utrudniają transgraniczny towarowy ruch kolejowy. Eksport mięsa nadal podlega licznym ograniczeniom.

Jak wynika z oświadczenia Ministerstwa Rolnictwa Kazachstanu, chińska decyzja obejmuje import kazachskiego drobiu, wieprzowiny i wołowiny. Zakaz na kazachskie produkty drobiowe obowiązywał od 2005 r. Ograniczenia dotyczące wieprzowiny i wołowiny weszły w życie w 2022 r. w związku z wystąpieniem ogniska pryszczycy wśród zwierząt gospodarskich.

Chociaż import z Kazachstanu może zostać wznowiony, chińscy urzędnicy ustalili rygorystyczne parametry importu. Jak wynika z raportu rozpowszechnianego przez serwis APK News, obecnie tylko dwa zakłady będą w stanie wysłać do Chin do 8 tys. ton mrożonego mięsa. W raporcie nie określono ram czasowych obowiązywania kontyngentu na przywóz mięsa. Chiny zniosły zakaz tylko dla producentów z „siedmiu południowo-wschodnich regionów Kazachstanu, które uznano za wolne od pryszczycy”.

Kazachstan stoi w obliczu ostrej konkurencji w Chinach w zakresie produktów mięsnych pochodzących od innych dostawców. Kazachstan będzie konkurować z Indiami i Brazylią, których produkty są znacznie tańsze i mają niskie koszty produkcji. Wznowienie eksportu kazachskiego mięsa następuje po tym, jak Astana ogłosiła wzrost dostaw zboża do Chin w 2023 r. Jednak według raportu AKP News dwustronny handel produktami rolnymi doświadczył gwałtownych wzrostów i gwałtownych spadków wolumenu przewozów towarowych z miesiąca na miesiąc, częściowo z powodu przeszkód logistycznych na granicy kazachsko-chińskiej.

Obecnie eksport kazachskiego zboża do Chin jest ograniczony ze względu na zaległości w wagonach towarowych oczekujących na rozładunek w Chinach. Kazachskie władze przedłużyły zamrożenie wysyłania zdecydowanej większości wagonów towarowych przez granicę z Kazachstanu do Chin. Spowolnienie zaczęło obowiązywać na początku roku i obecnie oczekuje się, że potrwa co najmniej do końca marca.