Kazachstan liczy na dalszy wzrost eksportu zbóż do Chin

W zeszłym roku Kazachstan wysłał do Chin o 260 procent więcej zboża niż w 2022 r., ale władze nadal uważają, że można osiągnąć lepszy wynik. W 2023 roku z Kazachstanu do Chin dostarczono łącznie 2,1 mln ton zboża, co oznacza wzrost o 1,3 mln ton rok do roku.

15 lutego w izbie niższej parlamentu minister transportu Marat Karabajew powiedział, że do Chin dostarczono 2,1 mln ton zboża, co oznacza wzrost o 1,3 mln ton. Masę przewieziono pociągiem – ważny szczegół, ponieważ Kazachstan planuje zwiększyć przepustowość swoich kolei. 

„Po stronie chińskiej powstaje specjalny terminal do odbioru zboża, ale jego budowa trwa już od wielu lat i nie została ukończona. Jeśli budowa zakończy się w tym roku, umożliwi nam to szybsze przemieszczanie naszych wagonów” – powiedział Karabajew parlamentarzystom. Minister dodał, że trwają negocjacje z chińskimi urzędnikami w celu przyspieszenia budowy tego terminalu.

Karabajew podczas swojej prezentacji dla parlamentu zauważył, że towary eksportowane z Chin do Kazachstanu przyjeżdżają w kontenerach, które w drodze powrotnej są ładowane zbożem. W rezultacie w 2023 r. w kontenerach przewieziono o 630 tys. ton zboża więcej w porównaniu z rokiem poprzednim – powiedział minister, podkreślając wzrost efektywności stosowania tej metody.

Należy wziąć pod uwagę jeszcze jedno wąskie gardło. Kazachstan boryka się z niedoborem lokomotyw. Krajowy operator kolejowy Kazachstan Temir Zholy (KTZh) wpadł w szał zakupów, aby to naprawić. W ubiegłym roku zakupił 119 lokomotyw, a w tym roku zakupione zostaną kolejne 194. W 2025 roku KTZh zakupi kolejnych 245 lokomotyw, co powinno w pełni zaspokoić potrzeby kraju – powiedział Karabajew.

Chiny są szczególnie pożądanym rynkiem dla producentów rolnych Kazachstanu. Spośród zwykłych importerów zboża jedynie Chiny dysponują technologią umożliwiającą przetwarzanie zepsutego ziarna, czyli ziarna, które wcześnie wykiełkowało z powodu dużej wilgoci. Rozwiązanie to uratowało życie rolnikom, których zbiory w zeszłym roku ucierpiały z powodu przedłużających się ulewnych opadów. Co więcej, rynek chiński jest atrakcyjny ze względu na swój wolumen. Producenci rolni są przekonani, że obecny eksport mógłby potencjalnie zostać podwojony .