W Tadżykistanie trwają sponsorowane przez USA ćwiczenia wojskowe

Jak informuje ambasada USA w Duszanbe, w Tadżykistanie rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe organizowane przez Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych. Ambasador USA w Tadżykistanie John Pommersheim przywitał uczestników 22 manewrów wojskowych Współpracy Regionalnej, które są prowadzone od 10 do 20 sierpnia.

„Jako największe amerykańskie ćwiczenie wojskowo-wojskowe z udziałem narodów Azji Środkowej i Południowej, Współpraca Regionalna 22 jest niezrównaną okazją do wzmocnienia relacji z naszymi partnerami w tym regionie. Ćwiczenie służy jako forum do rozwiązywania istotnych problemów regionalnych, w tym pokojowych odpowiedzi na globalne wyzwania, wymiana informacji i współpraca w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział Pommersheim.

Coroczne ćwiczenie „koncentruje się na wzmacnianiu wielonarodowych operacji stabilizacyjnych, przeciwdziałaniu terroryzmowi oraz promowaniu współpracy i wspólnych połączonych zdolności między państwami Azji Środkowej i Południowej USA oraz innymi uczestniczącymi państwami”.

Zgodnie z oświadczeniem Stany Zjednoczone, Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan, Mongolia, Pakistan i Uzbekistan wezmą udział w sześciodniowych ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, a Tadżykistan i Stany Zjednoczone przeprowadzą pięciodniowe dwustronne szkolenie w terenie. Przed pandemią COVID-19 cykl ćwiczeń Regional Cooperation był prowadzony corocznie od 2004 roku w jednym z krajów uczestniczących, w tym w Stanach Zjednoczonych.