Paszynian i Alijew spotykają się na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew spotkali się na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa podczas pierwszych bezpośrednich rozmów od ponad siedmiu miesięcy.

W spotkaniu pośredniczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który wcześniej spotkał się indywidualnie z Paszynianem i Alijewem. Tematem wszystkich trzech spotkań były rozmowy pokojowe pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem. W poście na portalu X Scholz oświadczył, że Niemcy i Europa są gotowe wspierać negocjacje pokojowe „w miarę swoich możliwości”.

„To dobrze, że obie strony zgodziły się rozwiązać otwarte kwestie bez nowej przemocy” – dodał. Kanclerz Niemiec pochwalił także Armenię za wycofanie swojej kandydatury do organizacji szczytu klimatycznego COP29 w przyszłym roku na rzecz Azerbejdżanu, co, jego zdaniem, stworzyło „korzystne możliwości i warunki dla realizacji programu pokojowego”.

Administracja Prezydenta Azerbejdżanu stwierdziła, że ​​Alijew i Paszynian również spotkali się jeden na jednego. Spotkanie odbyło się bezpośrednio po zakończeniu rozmów trójstronnych z Scholzem i trwało około 10 minut.  Do spotkania doszło tydzień po eskalacji napięcia między Armenią a Azerbejdżanem, w wyniku której zginęło czterech ormiańskich żołnierzy w azerbejdżańskiej „operacji odwetowej” na granicy.

Również w zeszłym tygodniu Paszynian ostrzegł , że Azerbejdżan może wstrzymywać rozmowy pokojowe w celu rozpoczęcia „wojny na pełną skalę”, co Azerbejdżan odrzucił jako „bezpodstawne”. Z wypowiedzi Paszyniana i Alijewa wynika jednak, że trójstronne spotkanie za pośrednictwem Scholza było konstruktywne.

Następnego dnia Paszynian spotkał się z członkami diaspory ormiańskiej w Monachium, gdzie stwierdził, że celem trójstronnego spotkania jest dochowanie wierności Armenii i Azerbejdżanu zawartym już porozumieniom. Premier powiedział, że ministrowie spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu mają się spotkać „w najbliższej przyszłości”, aby uzgodnić tekst traktatu pokojowego. Dodał, że oba kraje podejmą nową rundę rozmów w sprawie wytyczenia granic po spotkaniach ministrów spraw zagranicznych

Specjalny Przedstawiciel NATO na Kaukaz Południową i Azję Środkową Javier Colomina pochwalił spotkanie, dodając, że sojusz „zdecydowanie popiera” normalizację stosunków między Armenią a Azerbejdżanem. Paszynian i Alijew ostatni raz spotkali się twarzą w twarz w Brukseli w lipcu 2023 r. podczas spotkania, w którym pośredniczył przewodniczący Rady UE Charles Michel.

Spotkanie obu przywódców miało nastąpić w październiku 2023 r. w Granadzie, ale prezydent Alijew odwołał udział w spotkaniu w związku z doniesieniami azerbejdżańskich mediów, jakoby uczynił to w proteście przeciwko ofercie Francji w zakresie dostaw wojskowych dla Armenii.