Armenia rozpoczyna szczepienia na COVID-19

Armenia rozpoczęła we wtorek szczepienia niewielkiego odsetka swojej populacji przeciwko COVID-19, ogłosiła w poniedziałek minister zdrowia Anahit Avanesian.

Avanesian powiedziała, że pracownicy medyczni pierwszej linii, seniorzy i osoby cierpiące na przewlekłe choroby będą pierwszymi, którzy zostaną zaszczepieni w finansowanych przez rząd ośrodkach medycznych w całym kraju.

Osoby w wieku 55 lat i starsze otrzymają szczepionkę opracowaną przez brytyjsko-szwedzką firmę AstraZeneca z powodu utrzymujących się obaw o jej bezpieczeństwo dla młodszych osób. Powiedziała, że ​​innym osobom najbardziej zagrożonym koronawirusem zostanie zaoferowana rosyjska szczepionka Sputnik V.

Armenia otrzymała w dniu 28 marca 24 000 szczepionek firmy AstraZeneca z COVAX Facility, globalnego programu wymiany szczepionek. Następnie 8 kwietnia zaimportowała 15 000 dawek Sputnika V. Odwiedzając Moskwę w zeszłym tygodniu, premier Nikol Paszynian poprosił prezydenta Rosji Władimira Putina o pomoc w zakupie wielu kolejnych szczepionek. „Potrzebujemy ponad miliona dawek” – powiedział premier Armenii.

Avanesian powiedziała, że Erywań jest bliski sfinalizowania umowy z COVAX na zakup szczepionki COVID-19 opracowanej przez amerykańską firmę Novavax. Ponadto powiedziała, że ​​Chiny „wstępnie” zgodziły się na przekazanie Armenii szczepionek. Minister nie określiła prawdopodobnej wielkości planowanych dostaw, ale ogłosiła, że ​​celem rządu jest zaszczepienie nawet 700 000 Ormian w ciągu roku.

Armenia została mocno dotknięta pandemią i obecnie zmaga się z trzecią falą zakażeń koronawirusem, która rozpoczęła się pod koniec lutego. Krytycy za powrót ostrej choroby układu oddechowego obwiniają władze – uważają, że nie egzekwują one zasad dystansu fizycznego i zasad sanitarnych.

Ministerstwo Zdrowia Armenii podało w poniedziałek wcześniej, że w ostatnim dniu 510 osób w kraju liczącym około 3 milionów osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Ministerstwo zgłosiło również 18 nowych zgonów spowodowanych przez COVID-19, podnosząc oficjalną liczbę zgonów do 3753.