Armenia rozpoczęła we wtorek szczepienia niewielkiego odsetka swojej populacji przeciwko COVID-19, ogłosiła w poniedziałek minister zdrowia Anahit Avanesian.
Avanesian powiedziała, że pracownicy medyczni pierwszej linii, seniorzy i osoby cierpiące na przewlekłe choroby będą pierwszymi, którzy zostaną zaszczepieni w finansowanych przez rząd ośrodkach medycznych w całym kraju.
Osoby w wieku 55 lat i starsze otrzymają szczepionkę opracowaną przez brytyjsko-szwedzką firmę AstraZeneca z powodu utrzymujących się obaw o jej bezpieczeństwo dla młodszych osób. Powiedziała, że innym osobom najbardziej zagrożonym koronawirusem zostanie zaoferowana rosyjska szczepionka Sputnik V.
Armenia otrzymała w dniu 28 marca 24 000 szczepionek firmy AstraZeneca z COVAX Facility, globalnego programu wymiany szczepionek. Następnie 8 kwietnia zaimportowała 15 000 dawek Sputnika V. Odwiedzając Moskwę w zeszłym tygodniu, premier Nikol Paszynian poprosił prezydenta Rosji Władimira Putina o pomoc w zakupie wielu kolejnych szczepionek. „Potrzebujemy ponad miliona dawek” – powiedział premier Armenii.
Avanesian powiedziała, że Erywań jest bliski sfinalizowania umowy z COVAX na zakup szczepionki COVID-19 opracowanej przez amerykańską firmę Novavax. Ponadto powiedziała, że Chiny „wstępnie” zgodziły się na przekazanie Armenii szczepionek. Minister nie określiła prawdopodobnej wielkości planowanych dostaw, ale ogłosiła, że celem rządu jest zaszczepienie nawet 700 000 Ormian w ciągu roku.
Armenia została mocno dotknięta pandemią i obecnie zmaga się z trzecią falą zakażeń koronawirusem, która rozpoczęła się pod koniec lutego. Krytycy za powrót ostrej choroby układu oddechowego obwiniają władze – uważają, że nie egzekwują one zasad dystansu fizycznego i zasad sanitarnych.
Ministerstwo Zdrowia Armenii podało w poniedziałek wcześniej, że w ostatnim dniu 510 osób w kraju liczącym około 3 milionów osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Ministerstwo zgłosiło również 18 nowych zgonów spowodowanych przez COVID-19, podnosząc oficjalną liczbę zgonów do 3753.