Eksport kazachskiego uranu osiągnął rekordowy poziom w 2023 r.

Kazachstan odnotował rekordowy eksport przetworzonego uranu w pierwszych dziesięciu miesiącach 2023 roku. Całkowita wartość sprzedaży uranu za granicę w tym okresie wzrosła do imponujących 2,46 miliarda dolarów, co oznacza znaczny wzrost o 33 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.

Przedstawione dane wskazują na najwyższą wartość odnotowaną od co najmniej 2015 r., podkreślając znaczny wzrost i znaczenie Kazachstanu na rynku eksportu uranu.

Chiny okazały się głównym motorem tego wzrostu, wykazując niezwykły wzrost importu uranu z Kazachstanu. Od stycznia do października 2023 roku kraj wysłał do Chin uran o wartości 922,7 mln dolarów. Oznacza to ogromny, ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku.

Warto zauważyć, że sam październik stanowił 28 proc. całkowitego rocznego wolumenu, osiągając 258 milionów dolarów – co stanowi niezwykły dziewięciokrotny wzrost w porównaniu z październikiem 2022 roku.

Znakomite wyniki w eksporcie uranu nie ograniczały się do Chin, ponieważ nastąpił również znaczny wzrost w kierunku rosyjskim. W ciągu dziesięciu miesięcy 2023 r. eksport uranu do Rosji zbliżył się do 1,2 mld USD, co oznacza imponujący wzrost o 72 proc. rok do roku.

Ten znaczny wzrost eksportu uranu do Chin i Rosji skutecznie zrekompensował spadek w innym kluczowym kierunku eksportu – Kanadzie. Dostawy uranu do Kanady w tym samym okresie wyniosły 168,5 mln USD, co oznacza spadek o 70 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.