Sadyr Żaparow spotyka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem

10 listopada w ramach wizyty roboczej w Paryżu prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow przeprowadził negocjacje z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem. Omówiono aktualne obszary współpracy kirgisko-francuskiej, a także perspektywy dalszej interakcji.

Prezydent Sadyr Żaparow podziękował Emmanuelowi Macronowi za zaproszenie do odwiedzenia Francji i wzięcia udziału w Paryskim Forum Pokojowym, pierwszym Szczycie w sprawie Lodowców oraz One Planet Summit.

Podczas rozmowy przywódcy wyrazili gotowość do budowania relacji dwustronnych i doprowadzenia ich do poziomu partnerstwa, m.in. w sferze transportowej, handlowej i gospodarczej.

Jako pozytywny przykład prezydent Francji uznał intensyfikację współpracy w tak priorytetowych obszarach jak energetyka, podkreślając szczególnie zamiar francuskich firm Electricite de France i Total podjęcia działań w Kirgistanie.

Strony podkreśliły znaczenie kontynuowania dialogu politycznego dla wzmocnienia wzajemnie korzystnej współpracy. Prezydent Sadyr Żaparow zaprosił prezydenta Francji Emmanuela Macrona do złożenia wizyty w Kirgistanie.