Armenia i Iran zniosą opłaty za wjazd ciężarówek we wzajemnym handlu

Starając się pobudzić handel dwustronny, Armenia i Iran zgodziły się zaprzestać nakładania podatków drogowych od samochodów ciężarowych wjeżdżających na swoje terytorium. Armeński minister administracji terytorialnej i infrastruktury Gnel Sanosian oraz irański minister dróg i rozwoju miast Mehrzad Bazrpasz ogłosili porozumienie po rozmowach, które odbyły się w Erywaniu.

„Chodzi o to, aby unieważnić wszystkie płatności [za użytkowanie dróg] zarówno za irańskie ciężarówki jadące do Armenii lub wykorzystujące Armenię jako trasę tranzytową, jak i ormiańskie ciężarówki wjeżdżające do Iranu […] oraz pomóc temu biznesowi w skuteczniejszym rozwoju.” – powiedział dziennikarzom Sanosian.

„Kiedy zniesiemy opłaty drogowe, towary dotrą do konsumentów po niższych kosztach.” – powiedział ze swojej strony Bazrpasz. Armenia pobiera obecnie od Irańczyków opłaty za przejazd autostradami w wysokości około 250 USD za każdą podróż do lub przez kraj na Kaukazie Południowym. Podobną sumę płacą w Iranie ormiańscy przewoźnicy.

Rządy obu sąsiednich państw od lat dyskutują o możliwości wzajemnego zniesienia opłat za przejazd ciężarówkami. Obydwaj ministrowie nie powiedzieli, kiedy osiągnięte przez nich porozumienie w tej sprawie zostanie wprowadzone w życie. Wymaga to zmian w przepisach podatkowych.

Według danych rządu Armenii wymiana handlowa Armenii z Iranem wzrosła o 6 proc. rok do roku, do prawie 454 mln USD w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku. Aż 85 procent tej wartości stanowił irański eksport do Armenii, co sugeruje, że na zniesieniu podatku skorzystają przede wszystkim irańskie firmy.

Ruch towarowy między obydwoma państwami odbywa się przez Syunik, jedyny region Armenii graniczący z Republiką Islamską. W poniedziałek rząd Armenii podpisał formalne kontrakty dla dwóch irańskich firm na przebudowę 32-kilometrowego odcinka głównej autostrady w regionie prowadzącej do granicy z Iranem. Sanosian i Bazrpasz uczestniczyli w podpisaniu kontraktu o wartości 215 mln USD.