Uzbekistan i Chiny stworzą spółkę joint venture zajmującą się produkcją pojazdów elektrycznych

Pod koniec września Ministerstwo Inwestycji, Przemysłu i Handlu Uzbekistanu oraz chiński konglomerat BYD podpisały umowę inwestycyjną dotyczącą organizacji produkcji samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz ich komponentów w Uzbekistanie.

Jak poinformowała służba prasowa ministerstwa, Uzavtosanoat i BYD Auto planują utworzenie spółki joint venture o nazwie BYD Uzbekistan Factory, która będzie produkować samochody elektryczne i hybrydowe.

W ramach pierwszego etapu inwestycji planowana jest produkcja 50 tys. samochodów, a po zakończeniu drugiego etapu wielkość produkcji osiągnie 300 tys. sztuk rocznie. BYD Uzbekistan Factory będzie pierwszym wspólnym przedsięwzięciem chińskiej firmy z jednym ze światowych liderów w dziedzinie pojazdów elektrycznych poza Chinami.

Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew przyjął delegację BYD pod przewodnictwem jej prezydenta i założyciela Wang Chuanfu. Na spotkaniu poruszono kwestie związane z wcześniejszym uruchomieniem produkcji samochodów hybrydowych i elektrycznych w regionie Jizzakh, a następnie zwiększeniem mocy produkcyjnych do 300 tys. samochodów.

Wspierano także plany dostaw autobusów elektrycznych BYD do Uzbekistanu wraz z utworzeniem centrów inżynieryjnych i serwisowych. Uzavtosanoat i BYD Auto zgodziły się na utworzenie pełnego cyklu produkcji samochodów w Uzbekistanie już w sierpniu 2022 roku, kiedy podpisano odpowiednią umowę. Od początku 2023 roku marka BYD jest oficjalnie reprezentowana na rynku motoryzacyjnym Uzbekistanu.