Waszyngton planuje szczyt z udziałem przywódców państw Azji Centralnej

Prezydent USA Joe Biden zaprosił przywódców Azji Centralnej na pierwszy szczyt w Stanach Zjednoczonych, który odbędzie się w drugiej połowie września. Jak wynika z listu opublikowanego przez magazyn Forbes, spotkanie przywódców krajów Azji Centralnej i Stanów Zjednoczonych (CA5+1) zaplanowano w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

„Mam nadzieję, że 19 lub 20 września będziecie mogli dołączyć do mnie i innych liderów na formalnym spotkaniu w formacie C5 + 1, aby omówić, w jaki sposób dalej wspólnie realizować nasze wspólne cele w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki i ochrony środowiska”– czytamy w liście Bidena.

C5+1 to regionalna platforma dyplomatyczna dla rządu USA „plus” rządów Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. C5+1 utworzono w 2015 r. i od tego czasu rozszerzono dialog i współpracę na szczeblu ministerialnym między USA a Azją Środkową poprzez spotkania ekspertów i tematyczne grupy robocze.

Departament Stanu USA w oświadczeniu z 27 lutego 2023 r. określił szczyt C5+1 jako szczyt, który „wzmacnia współpracę” w regionie oraz między USA a Azją Centralną w celu osiągnięcia „niezależnego, zamożnego i bezpiecznego regionu, która rozwiązuje wspólne wyzwania w ramach partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi.” „C5+1 to jeden ze środków, za pomocą których Stany Zjednoczone wspierają suwerenność, niezależność i integralność terytorialną państw regionu” – stwierdzono w oświadczeniu.

Podczas ostatniego spotkania ministerialnego C5+1 w Astanie, w którym uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych pięciu krajów regionu, sekretarz stanu USA Anthony Blinken zapowiedział, że Waszyngton zapewni krajom regionu nowy pakiet pomocowy o wartości 25 mln dolarów.