Tadżykistan wciąż rozważa kwestię członkostwa w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej

Tadżykistan analizuje doświadczenia Armenii i Kirgistanu w kontekście ewentualnego przystąpienia do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), powiedział minister spraw zagranicznych Sirojiddin Muhriddin na konferencji prasowej 15 sierpnia.

Według niego kraj zwraca szczególną uwagę na zalety i wady przystąpienia do organizacji dwóch wyżej wymienionych krajów, ponieważ mają one podobne wskaźniki gospodarcze z Tadżykistanem. Jednocześnie minister spraw zagranicznych podkreślił, że międzyresortowa grupa robocza w ramach Ministerstwa Rozwoju i Handlu bada obecnie tę kwestię.

„Rozważana jest ewentualna decyzja o przystąpieniu Tadżykistanu do EUG z uwzględnieniem interesów gospodarczych kraju.” – dodał.

Muhriddin podkreślił, że „Tadżykistan nie jest poddawany presji, biorąc pod uwagę wysoki poziom wielowektorowych stosunków z Rosją”. Należy zauważyć, że kwestia przystąpienia Tadżykistanu do EUG jest rozwiązana od wielu lat. Tadżykistan odpowiedział na rosyjskie próby zintensyfikowania rozwiązania kwestii przystąpienia do EUG krótkim zwrotem – „sprawdzimy korzyści i straty dla kraju”.

W czerwcu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ponownie podkreślił zalety potencjalnego członkostwa Tadżykistanu w EUG. Jednak szef departamentu informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tadżykistanu Shokhin Samadi powiedział później, że Tadżykistan nie rozważa obecnie kwestii ewentualnego członkostwa w EUG.

Od 2014 roku Rosja zachęca Tadżykistan do przystąpienia do EUG. Unia, pierwotnie składająca się z Rosji, Białorusi i Kazachstanu, rozszerzyła się w 2015 roku wraz z przystąpieniem Armenii i Kirgistanu.