Na nowej liście sankcyjnej USA znalazły się firmy z Armenii i Kirgistanu

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na siedemdziesiąt firm, w tym armeńską Medisar LLC, które według strony amerykańskiej wspierają rosyjską armię i przemysł zbrojeniowy. Medisar LLC, założona w 2001 roku, jest jednym z największych importerów chemii przemysłowej i laboratoryjnej, produktów spożywczych oraz sprzętu laboratoryjnego w Armenii.

Na liście sankcyjnej znalazły się także firmy kirgiskie, których nazw nie ujawniono. Departament Handlu USA wydał decyzję 19 maja, w dniu rozpoczęcia szczytu G7 w Hiroszimie. G7 zapowiedziało, że będzie kontynuować politykę sankcji wobec Rosji, która zaatakowała Ukrainę.

Ponadto sankcje zostaną nałożone również na państwa, osoby fizyczne i prawne, które pomagają Rosji w obchodzeniu sankcji. Według kirgiskich agencji informacyjnych Ministerstwo Handlu nałożyło ograniczenia eksportowe na firmę Tro.Ya LLC zarejestrowaną w Kirgistanie. Jest dostawcą elektroniki przemysłowej, dostarcza elementy elektroniczne automatyki przemysłowej, sprzęt nawigacyjny oraz komponenty telekomunikacyjne.