Tadżykistan będzie produkował bezzałogowe statki powietrzne do celów cywilnych. Poinformował o tym Minister Przemysłu i Nowych Technologii Republiki Tadżykistanu Szerali Kabir. „Technologia produkcji dronów jest prosta, a ich komponenty są tworzone przez krajowe firmy” – powiedział. Według ministra będą wykorzystywane w dziedzinach geologii, geodezji, rolnictwa, topografii, transportu, zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka.

W czerwcu tego roku rząd Tadżykistanu zatwierdził Koncepcję Rozwoju Bezzałogowych Statków Powietrznych na okres do 2044 roku, zgodnie z którą kraj będzie rozwijał własne drony wojskowe, a także szkolił specjalistów do ich obsługi. „Każde niepodległe państwo jest zobowiązane do stworzenia takich urządzeń, aby wzmocnić swoje zdolności obronne” – powiedział Kabir.

,,Produkcja dronów, podobnie jak produkcja pojazdów elektrycznych, należy do dziedziny inżynierii mechanicznej” – dodał minister. Tadżykistan wraz z chińskimi firmami planuje uruchomić własną produkcję pojazdów elektrycznych. „Mamy do tego wszystkie zasoby – ogromny potencjał energetyczny i lit” – powiedział Kabir. Według niego wkrótce rozpocznie pracę zakład wydobywczo-przetwórczy oparty na złożu litu w Górskim Badachszańskim Regionie Autonomicznym.

W ubiegłym roku Avesto Group LLC i chińska firma Jinchuen podpisały memorandum o utworzeniu przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją pojazdów elektrycznych w Tadżykistanie o zdolności produkcyjnej 1500 samochodów rocznie. W pierwszej połowie 2024 r. w sektorach inżynierii mechanicznej, obronności i przemysłu chemicznego wyprodukowano produkty o wartości około 2 mld TJS (tadżyckie somoni), czyli o 300 mln TJS więcej niż w tym samym okresie w 2023 r. Wzrost produkcji w tych branżach wyniósł 18,2 proc.