W Tadżykistanie zdymisjonowano szefa Górnego Badachszanu. Zastąpił go rodak ze służb specjalnych

W Tadżykistanie zdymisjonowano szefa Górnobadachszańskiego Regionu Autonomicznego (GBAO) Jodgora Fajzowa. Jego zwolnienie było całkowitym zaskoczeniem: urzędnik był uważany za jednego z najskuteczniejszych menedżerów w kraju i kierował bardzo trudnym regionem. Górny Badachszan to odosobniony obszar w górach Pamir, który graniczy z Afganistanem, regionem Osz w Kirgistanie i autonomicznym regionem Chin Sinciangiem.

Fajzow został mianowany przez prezydenta Emomaliego Rahmona szefem GBAO w październiku 2018 roku. Przed kierowaniem regionem pracował przez ponad 20 lat w organizacjach międzynarodowych, w tym w programach Fundacji Aga Chana w Tadżykistanie. Dzięki temu w ciągu trzech lat pracy na stanowisku szefa GBAO był w stanie przyciągnąć do regionu międzynarodową pomoc i inwestycje. 

Natychmiast po rezygnacji Fajzow powiedział, że „wypełnił swoją misję tak dalece, jak to możliwe”. Nadal nie wiadomo, czy były urzędnik otrzyma nowe stanowisko. Na miesiąc przed swoją rezygnacją, na spotkaniu z działaczami GBAO po wizycie roboczej, prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon skrytykował lokalne władze i organy ścigania za „bezczynność w stosunku do grup przestępczych”.

Alisher Mirzonabot, który wcześniej pracował jako burmistrz Khorog, został mianowany nowym p.o. szefa regionu. Jest oficerem bezpieczeństwa, a przed powołaniem na burmistrza Khorog był pierwszym zastępcą przewodniczącego Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu.