Kazachstan wprowadza zakaz transportu produktów naftowych do rosyjskiego portu Taman od 8 maja

Od 8 maja kazachskie koleje wprowadzą zakaz transportu produktów naftowych do rosyjskiego portu Taman nad Morzem Czarnym. Nie podano przyczyn wprowadzenia zakazu ani czasu jego obowiązywania. Od 3 maja koleje rosyjskie wstrzymały transport ropy do Tamanu. Rosyjska firma również nie podała przyczyn.

Decyzja ta została podjęta natychmiast po tym, jak w pobliżu portu Taman zapalił się zbiornik z produktami ropopochodnymi. Pożarowi nadano najwyższy stopień złożoności, gaszono go prawie dobę, a powierzchnia pożaru wyniosła 1,2 tys.

Reuters podaje, że terminal przeładunkowy ropy naftowej w porcie Taman ma przepustowość 20 mln ton ropy naftowej, produktów ropopochodnych i skroplonego gazu rocznie. W ubiegłym roku eksport Kazachstanu przez Taman wyniósł ponad 1 mln ton oleju opałowego i ok. 230 ton skroplonego gazu.

Agencja informuje, że terminal nadal odbiera i wydaje produkty naftowe i skroplony gaz. Miasto i port Taman znajdują się w bliskiej odległości od mostu Kerczeńskiego, którym produkty naftowe dostarczane są również na anektowany przez Rosję Krym.

Jedna odpowiedź do “Kazachstan wprowadza zakaz transportu produktów naftowych do rosyjskiego portu Taman od 8 maja”

Możliwość komentowania została wyłączona.