Uzbekistan: 90 proc uczestników referendum poparło poprawki do Konstytucji

Centralna Komisja Wyborcza Uzbekistanu podała, że ​​frekwencja w referendum w sprawie zmiany Konstytucji wyniosła 84,54 proc. – do lokali wyborczych przyszło 16 mln 673 tys. 189 osób. Według wstępnych wyników za projektem nowej konstytucji głosowało 90,21 proc. ogółu głosujących, przeciw było 9,35 proc.

Bachrom Kuczkarow, wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, powiedział, że w niektórych lokalach wyborczych odnotowano naruszenia, które „nie mają wpływu na wynik głosowania”. Według niego jest to przedwczesne wywieszanie list wyborców w lokalach wyborczych, brak szablonów brajlowskich dla wyborców niewidomych, a także obecność członków rodzin wyborców w kabinach wyborczych.

Nowa wersja konstytucji wydłuży kadencję prezydenta z pięciu do siedmiu lat. Jeśli poprawki zostaną przyjęte, prezydent Szawkat Mirzijojew będzie mógł sprawować władzę do 2040 roku. Mirzijojew podjął inicjatywę zmiany konstytucji kraju po II turze wyborów prezydenckich w grudniu 2021 r.

W ubiegłym roku władze Uzbekistanu planowały przeprowadzenie referendum w sprawie zmian w konstytucji. Zapobiegły temu protesty w Karakałpakstanie. Proponowana wówczas nowa wersja konstytucji zakładała znaczne ograniczenie autonomii republiki i pozbawienie jej prawa do oderwania się od Uzbekistanu.

W lipcu 2022 roku w stolicy Karakałpakstanu Nukusie odbyły się liczne protesty. Według oficjalnych danych podczas protestów zginęło 21 osób, ponad 240 zostało rannych, a ponad 500 osób zostało zatrzymanych. Część z nich została zwolniona warunkowo. W rezultacie prezydent Mirzijojew zaproponował zachowanie suwerenności autonomii Karakałpakstanu.