Bruksela potwierdza swoje poparcie dla procesu integracji Gruzji z UE

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE na posiedzeniu Rady UE w Luksemburgu potwierdzili swoje poparcie dla procesu integracji Gruzji z Unią Europejską – poinformował w poniedziałek gruziński minister spraw zagranicznych Ilia Darcziaszwili.

„Chcę zauważyć, że ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE wyrazili bardzo pozytywny stosunek do nas. Prawie wszyscy wyrazili zdecydowane poparcie dla integracji Gruzji z europejską rodziną. Wszyscy jednoznacznie podkreślali, że widzą Gruzję w rodzinie europejskiej i to jest dla nas szczególnie ważne przesłanie, aby wzmocnić nasze reformy” – powiedział minister.

Darcziaszwili powiedział dziennikarzom, że jako zaproszony gość wziął udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Według jego słów, na spotkaniu rozpatrzono kwestie na agendzie dwustronnych stosunków między Gruzją a UE, w tym proces wdrażania 12 zaleceń tego kraju Komisji Europejskiej dla uzyskania statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. Jak zauważył szef gruzińskiej dyplomacji, na spotkaniu z szefem europejskiej dyplomacji Josepem Borrellem padły „bardzo mocne” oświadczenia popierające Gruzję.

Jeśli chodzi o perspektywy uzyskania przez Gruzję statusu kandydata do członkostwa w UE, to według ministra ostatecznie decyzja będzie polityczna, ale ta decyzja polityczna, według niego, musi być ustalona przez fakty. „Oczywiście będzie to decyzja polityczna, ale podejmując tę decyzję polityczną, chcemy, aby nasi partnerzy kierowali się – i prawdopodobnie będą – konkretnymi namacalnymi rezultatami, które nasz kraj osiągnął w procesie wdrażania 12 zaleceń. Proces ten z pewnością będzie kontynuowany w przyszłości. Jednoznacznie podkreśliłem, że nasz kraj jest zaangażowany w reformy” – powiedział gruziński minister spraw zagranicznych.