Tadżykistan zwiększył dostawy energii elektrycznej do swoich sąsiadów

Tadżykistan wyeksportował energię elektryczną o wartości ponad 8,6 miliona dolarów w pierwszym kwartale tego roku, czyli o 17,5 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2022 r. W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku tadżycka energia elektryczna została dostarczona za granicę w wysokości 7,3 mln USD.

Tadżykistan, w ramach zawartych porozumień, dostarcza energię elektryczną do Afganistanu (przez cały rok) i do Uzbekistanu – tylko w okresie wiosenno-letnim (od maja do sierpnia).

Kontrakt na 2022 rok dla afgańskiego przedsiębiorstwa Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) przewidywał codzienne dostawy tadżyckiej energii elektrycznej dla afgańskich odbiorców do 400 MW w maju-sierpniu i 40 MW we wrześniu-kwietniu.

Wynika to z faktu, że w okresie jesienno-zimowym wielkość energii elektrycznej nie wystarcza do zapewnienia zapotrzebowania krajowym odbiorcom w Tadżykistanie. Mieszkańcy obszarów wiejskich borykają się z ograniczeniem dostaw energii elektrycznej, zwykle od początku jesieni do końca marca. Latem republika ma duże nadwyżki zasobów wody i energii, z których część jest odprowadzana bezczynnie w elektrowniach wodnych.

Według tadżyckiego urzędu statystycznego w pierwszych trzech miesiącach tego roku w republice wyprodukowano ponad 5,4 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej, czyli o 1,6 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Około 88,4 proc. energii elektrycznej jest wytwarzane w elektrowniach wodnych, 11,6 proc. w elektrowniach cieplnych.

Jedna odpowiedź do “Tadżykistan zwiększył dostawy energii elektrycznej do swoich sąsiadów”

Możliwość komentowania została wyłączona.