Kazachstan uruchomi system monitoringu zapobiegający obchodzeniu sankcji wobec Rosji 

Kazachstan rozpocznie śledzenie towarów, które przechodzą przez kraj w celu reeksportu do Rosji . Działania te zostaną podjęte w kontekście chęci Zachodu, aby uniemożliwić zagranicznym firmom i osobom indywidualnym pomaganie Rosji w obchodzeniu sankcji.

Nowe narzędzie zostanie uruchomione 1 kwietnia i umożliwi śledzenie w czasie rzeczywistym całego łańcucha przepływu towarów od granicy do granicy. Strona kazachska rozumie wszelkie ryzyko sankcji wtórnych, dlatego ściśle monitoruje wzajemny handel ze wszystkimi partnerami. 

Kazachstan, który ma najdłuższą granicę lądową z Rosją, odnotował w zeszłym roku gwałtowny wzrost eksportu, sprzętów AGD, ponieważ sankcje uniemożliwiły Rosji dostęp do zachodnich rynków. Jako jeden z najbliższych partnerów Kazachstan nie nałożył żadnych sankcji ani ograniczeń w handlu z Federacją Rosyjską.

Według Narodowego Biura Statystycznego w ubiegłym roku eksport do Rosji wzrósł o 25 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Przykładowo liczba pralek eksportowanych z Kazachstanu wzrosła od zera w 2021 roku do blisko 100 tys. w 2022 roku. Urzędnicy twierdzą, że wzrost eksportu wynika nie tylko z reeksportu towarów do Rosji, ale także z innych przyczyn. Wskazują na rosnące ceny energii, a także fakt, że wiele towarów, np. z Europy, trafiało na reeksport do Rosji, pochodzi z krajów takich jak Turcja czy Chiny, które nie wprowadziły żadnych ograniczeń w handlu z Rosją.

Praktyka reeksportu, nazywana w Rosji zwykle importem równoległym, dotyczy firm z krajów będących członkami unii celnej z Federacją Rosyjską, takich jak Kazachstan i Armenia. Firmy będące własnością lokalnych mieszkańców lub tworzone przez obywateli rosyjskich kupują towary od firm zachodnich, często dobra konsumpcyjne, takie jak telefony komórkowe, a po otrzymaniu towarów z krajów trzecich reeksportują je do Rosji. Kreml ma długą listę zalegalizowanych importów równoległych, co oznacza, że ​​firmy przewożące takie towary do Rosji nie potrzebują pozwolenia od pierwotnego producenta, takiego jak Apple, na import swoich najnowszych iPhone’ów.

Prezydent Kazachstanu Kassym-Żoomart Tokajew zapowiedział w czerwcu 2022 roku, że Astana nie zamierza naruszać zachodnich sankcji wobec Rosji. MSZ Kazachstanu uznało negatywny wpływ sankcji wobec Rosji na gospodarkę kraju w grudniu ub.r.

3 odpowiedzi na “Kazachstan uruchomi system monitoringu zapobiegający obchodzeniu sankcji wobec Rosji ”

Możliwość komentowania została wyłączona.