Sadyr Żaparow z najwyższym zaufaniem w Kirgistanie

Nowo wybrany prezydent Sadyr Żaparow ma najwyższe oceny zaufania do polityków w Kirgistanie według sondażu przeprowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Republikański (IRI).

Respondentom zadano następujące pytanie: „Komu z polityków lub osób publicznych najbardziej ufasz?”

O ile w sierpniu 2020 r. tylko 8 proc. respondentów wymieniło Sadyra Żaparowa, to w grudniu zaufanie do polityka wyraziło 51 proc. uczestników badania socjologicznego. Obecny szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kamchybek Tashiev zajmuje drugie miejsce. Ufa mu co najmniej 11 proc. ankietowanych. Około 13 procent ankietowanych ufało mu w sierpniu 2020 roku.

Spadły notowania drugiego w niedawnych wyborach prezydenckich Adakhana Madumarova. W sierpniu osiągnął 11 proc., W grudniu już tylko 7 proc. Byłemu pełniącemu obowiązki premiera Artemowi Nowikowowi ufa 2 proc. respondentów. Pozostałe osoby zaproponowane respondentom do dyskusji nie uzyskały w grudniu więcej niż 1 proc. poparcia. Wśród nich są kontrkandydaci Żaparowa do prezydentury oraz były prezydent Ałmazbek Atambajew.

Badanie zostało zlecone przez Center for Insights in Survey Research Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego i zostało przeprowadzone przez SIAR Research and Consulting od 12 do 21 grudnia 2020 roku metodą wywiadów za pomocą telefonów komórkowych i stacjonarnych z wykorzystaniem technologii komputerowej na 1200 obywatelach Kirgsitanu w wieku 18 lat i starszych.

Powiązany artykuł