Kazachstan zwiększy eksport ropy i planuje nowe szlaki

Minister energetyki Kazachstanu podzielił się planami dywersyfikacji szlaków naftowych na konferencji w Stanach Zjednoczonych. Kazachstan dąży do dywersyfikacji szlaków naftowych, powiedział minister energetyki Bolat Akczułakow na międzynarodowej konferencji energetycznej w Houston.

Szef Ministerstwa Energetyki Kazachstanu nazwał dywersyfikację szlaków eksportowych „problemem numer jeden”. Kazachstan polega obecnie na systemie rurociągów CPC (Caspian Pipeline Consortium) przebiegających przez Rosję.

Akczułakow powiedział na konferencji, że Kazachstan planuje budowę nowego rurociągu, którym ropa naftowa będzie eksportowana przez Morze Kaspijskie. Według ministra, opracowanie takiego projektu może potrwać pięć lat, podczas gdy potrzebna będzie nowa flota tankowców.

Zauważył, że Kazachstan zwiększy produkcję ropy do 2 mln baryłek dziennie do końca 2024 r., a także planuje zwiększyć pompowanie ropy przez konsorcjum rurociągów kaspijskich z ponad 50 mln do 60 mln ton w 2023 r., A do końca 2024 r. – do 72 mln ton.

Jedna odpowiedź do “Kazachstan zwiększy eksport ropy i planuje nowe szlaki”

Możliwość komentowania została wyłączona.