USA dostarczą do Tadżykistanu drony Puma

Waszyngton przekaże Tadżykistanowi ponad 60 mln USD na bezpieczeństwo w ciągu najbliższych dwóch lat, powiedział ambasador USA w Tadżykistanie John Mark Pommersheim na konferencji prasowej 10 maja w Duszanbe.

W ramach tej pomocy rząd USA dostarczy Tadżykistanowi drony zwiadowcze Puma do monitorowania przestrzeni powietrznej kraju w obszarach przygranicznych. Jak poinformował amerykański dyplomata, szczegóły porozumienia o wartości 60 mln USD są obecnie negocjowane przez strony.

John Mark Pommersheim przypomniał o zagrożeniach ze strony grup terrorystycznych zlokalizowanych na północy Afganistanu, które według niego planują przeprowadzać ataki terrorystyczne poza Afganistanem. Ambasador podkreślił jednak, że USA nie zamierza tworzyć bazy wojskowej na terenie Tadżykistanu.

John Mark Pommersheim powiedział też, że USA zamierza wybudować posterunek graniczny na granicy tadżycko-afgańskiej, a także oddział graniczny dla 900 żołnierzy i ich rodzin na granicy z Afganistanem. Drony Puma umożliwiają jednostkom w strefie działań wojennych gromadzenie informacji w czasie rzeczywistym. Urządzenie może być używane na lądzie i na morzu.