Rosja zaproszona do udziału w turnieju piłkarskim w Azji Centralnej

Rosja została zaproszona do udziału w inauguracyjnych Mistrzostwach Azji Centralnej w czerwcu wraz z siedmioma innymi drużynami narodowymi. Rosyjskie drużyny zostały wykluczone z rozgrywek europejskich i FIFA od inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. 

Tadżycki Związek Piłki Nożnej ogłosił w poniedziałek, że rosyjska drużyna może dołączyć do nowego regionalnego turnieju wraz z byłymi republikami radzieckimi Tadżykistanem, Uzbekistanem, Turkmenistanem i Kirgistanem.

Afganistan, Iran i inny kraj, który jeszcze nie został potwierdzony, uzupełnią skład na mecze, które mają się odbyć w Biszkeku i Taszkencie. Środkowoazjatycki Związek Piłki Nożnej powstał w 2014 roku jako jeden z pięciu regionów w ramach azjatyckiej konfederacji piłki nożnej i ma siedzibę w Tadżykistanie. W zeszłym roku odbywały się mistrzostwa CAFA kobiet i juniorów.

Według Tadżyckiego Związku Piłki Nożnej Rosja przyjęła już zaproszenie na czerwcową imprezę. Rosyjski Związek Piłki Nożnej powiedział mediom państwowym: „Obecnie prowadzimy rozmowy na temat możliwości i warunków udziału reprezentacji Rosji w tym turnieju”. Posunięcie to ożywi debatę na temat możliwego wejścia Rosji do Azjatyckiej Konfederacji Piłki Nożnej (AFC), ponieważ kraj ten dąży do powrotu do międzynarodowych rozgrywek piłkarskich.

W styczniu prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej Aleksander Djukow wycofał się z grudniowej groźby dołączenia do AFC po spotkaniu z europejskimi działaczami piłkarskimi. Nie znaleziono jeszcze rozwiązania. Djukow w zeszłym miesiącu uczestniczył w kongresie AFC w Bahrajnie, gdzie rozmawiał z prezydentem AFC szejkiem Salmanem bin Ebrahimem Al Khalifą.

„Mamy dobre relacje z federacją rosyjską i resztą federacji europejskich i zawsze jesteśmy w kontakcie z federacjami przy każdej okazji.” – powiedział Salman po spotkaniu. „Chcemy jak najlepszego interesu gry, ponieważ staramy się trzymać politykę z dala od piłki nożnej.” Reprezentacja Rosji mężczyzn rozegrała w 2022 roku tylko trzy międzynarodowe mecze towarzyskie z Kirgistanem, Tadżykistanem i Uzbekistanem.